22 czerwca br. w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie odbyła się uroczysta gala z okazji 35-lecia działalności Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Wydarzenie uświetnił występ Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej pod batutą ppłk. SG Leszka Mieczkowskiego z Nowego Sącza.
Obchody 35-lecia Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej zostały rozłożone na kilka wyjątkowych wydarzeń, które na przestrzeni miesiąca podkreślały znaczenie jubileuszu oraz bogatą historię formacji. Centralne uroczystości odbyły się 22 maja w Lutowiskach, gdzie nasi pogranicznicy świętowali okrągły jubileusz powołania formacji.
Kilka dni później (24 maja), odbyła się uroczysta msza święta w intencji funkcjonariuszy i pracowników BiOSG połączona z 10. rocznicą zawierzenia i ufundowania szklanej sukni dla Cudownego Obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej oraz koncertem Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
Poniedziałkowa gala, odbywająca się w stolicy naszego województwa, zgromadziła liczne grono znamienitych gości, wśród których znaleźli się funkcjonariusze SG, przedstawiciele władz samorządowych różnego szczebla, a także instytucji i firm na co dzień współpracujących z Bieszczadzkim Oddziałem Straży Granicznej. W uroczystości uczestniczył również starosta jarosławski Kamil Dziukiewicz – patron honorowy obchodów 35-lecia Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.
Uroczysty wieczór poświęcony 35-leciu Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej był okazją do wspomnień, refleksji i podsumowania wieloletniej służby na rzecz bezpieczeństwa państwa. Program wydarzenia, wzbogacony o występy muzyczne, wokalne i taneczne, ukazał historię oraz ludzi tworzących oddział na przestrzeni ostatnich 35 lat.
Podczas uroczystości zaprezentowano również film przygotowany przez BiOSG, przedstawiający historię Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej od momentu jego powstania aż po dzień dzisiejszy. Uroczystość była również wyrazem wdzięczności dla służb, instytucji oraz partnerów, którzy od lat wspierają Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej i współtworzą system bezpieczeństwa państwa. W uznaniu za zaangażowanie i owocną współpracę wręczono medale 35-lecia Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, medale 35-lecia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz odznaki pamiątkowe BiOSG. Wspaniałym dopełnieniem wieczoru był pokaz tańca towarzyskiego w wykonaniu utalentowanej młodzieży z Podkarpacia, a także obecność członków Stowarzyszenia Damy i Huzary z Przemyśla, którzy swoją elegancją i historycznymi strojami nadali uroczystości wyjątkowy charakter.
Zdjęcia: Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej