Wydrukuj tę stronę

Wakacje! Znowu są wakacje!

Dziś (26 bm.) w większości polskich szkół zabrzmiał ostatni dzwonek… I w tym miejscu warto podkreślić, że ostatni bynajmniej nie oznacza ostateczny. Ten, o którym mowa, zamyka co prawda pewien rozdział, ale tylko po to, by (już za dwa miesiące) szeroko otworzyć wrota przed zupełnie nową, równie fascynującą i rozwijającą przygodą…

Stało się. Świadectwa trafiły do rąk uczniów, a wraz z nimi – rozpoczęły się zasłużone wakacje. To moment, w którym wysiłek całego roku szkolnego ustępuje miejsca odpoczynkowi, nowym planom i przygodom, które nie mieszczą się w szkolnym planie lekcji. W powiecie jarosławskim zakończenie roku szkolnego miało wyjątkową oprawę. Z inicjatywy starosty jarosławskiego Kamila Dziukiewicza odbyły się uroczystości podsumowujące minione miesiące nauki, pracy i sukcesów naszej młodzieży. Wydarzenie rozpoczęła – zgodnie z przyjętą tradycją – uroczysta msza święta w jarosławskiej Kolegiacie pw. Bożego Ciała. Po nabożeństwie uczestnicy przenieśli się do Branżowego Centrum Umiejętności w dziedzinie elektroniki w Jarosławiu, gdzie odbyła się powiatowa gala wieńcząca rok szkolny 2025/2026. Było to spotkanie, którego bohaterami stali się ci, którzy przez ostatnie dziesięć miesięcy udowadniali, że talent nabiera wartości dopiero wtedy, gdy idzie w jednej parze z systematycznością i wytężoną pracą. Włodarz powiatu wręczył nagrody i wyróżnienia dla najzdolniejszych uczniów, doceniając nie tylko imponujące wyniki w nauce, ale również zaangażowanie, pasję i konsekwencję w rozwijaniu własnych możliwości. Nie zabrakło również części artystycznej, która przypomniała, że szkoła jest przestrzenią nie tylko zdobywania wiedzy, ale także odkrywania wrażliwości, kreatywności i talentów, których nie sposób zamknąć w ocenach na cenzurkach... Piątkowa uroczystość była jednak okazją nie tylko do docenienia starań młodych ludzi. Specjalne wyróżnienie otrzymał również poseł na Sejm RP Tadeusz Chrzan. DYPLOM PRZYJACIELA MŁODZIEŻY POWIATU JAROSŁAWSKIEGO – bo właśnie o nim mowa, złożył na ręce parlamentarzysty – w imieniu uczniów naszych szkół – starosta Kamil Dziukiewicz. To sympatyczne wyróżnienie przyznane zostało w uznaniu za życzliwość, wsparcie oraz zaangażowanie na rzecz młodego pokolenia, inspirujące do rozwoju, aktywności i odpowiedzialnego kształtowania przyszłości.

W wydarzeniu – obok włodarza powiatu Kamila Dziukiewicza oraz posła na Sejm RP Tadeusza Chrzana udział wzięli m.in.: wicestarosta jarosławski Krzysztof Cebulak, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jarosławskiego Tomasz Kulesza,  radna i zarazem przewodniczącą Komisji Oświaty Agnieszka Pieniążek, ksiądz prałat Andrzej Surowiec, ks. Władysław Dubiel – proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla, w imieniu podkarpackiego kuratora oświaty wizytator przemyskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Rzeszowie Jolanta Borowiec, naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Monika Maziarz i jej zastępca Anna Petynia, w imieniu burmistrza miasta Jarosławia – dyrektor Wydziału Oświaty i Sportu UM w Jarosławiu Ewa Leniar, w imieniu rektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Jarosławiu – dziekan Wydziału Humanistycznego dr Magdalena Leżucha, a także – oczywiście – gospodarz miejsca, dyrektor ZSTiO Adam Tomaszewski, dyrektor biura Jarosławskiego Związku Komunikacyjnego Anetta Makarska, w imieniu komendanta Powiatowej Straży Pożarnej w Jarosławiu  st. kpt. Krystian Lepa, w imieniu szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji w Jarosławiu por. Dawid Adamczyk, a także: dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie szkół działających pod skrzydłami powiatu.

Taki dzień jak dziś wyjątkowo skłania do refleksji o tym, że edukacja nie kończy się na murach szkoły. Tworzą ją nauczyciele, rodzice, samorządowcy i wszyscy ci, którzy wierzą, że inwestycja w młodych ludzi jest najrozsądniejszą inwestycją w przyszłość. Dziś szkolne korytarze cichną. Na dwa miesiące ich miejsce zajmą górskie szlaki, jeziora, rodzinne podróże i letnie przygody. We wrześniu znów wypełnią je rozmowy, marzenia i kolejne wyzwania. Zanim jednak zabrzmi pierwszy dzwonek nowego roku szkolnego, nadszedł czas na to, co po dobrze wykonanej pracy jest po prostu niezbędne. Tym „czymś” jest  odpoczynek...

zdjęcia: Patrycja Strawa-Buryło, tekst: Agata Godos