Uczelnia i pałac

• Uczelnia i pałac. Obrady XXIV sesji Rady Powiatu Jarosławskiego rozpoczęła prezentacja dr. inż. Janusza Dąbrowskiego „Wpływ PWSZ (obecnie PWSTE) na rozwój miasta – analiza rynku nieruchomości i jego otoczenia”. Jak wynika z przeprowadzonych przez autora obliczeń, dzięki uczelni od czasu jej powstania w 1999 r. na jarosławski rynek wpłynęło ponad 350 mln zł. Pracownicy, a zwłaszcza studenci mają spory wpływ na rozwój miasta – generują zyski wynajmując mieszkania, korzystając z usług i robiąc zakupy. Uczelnia jest również jednym z większych w powiecie pracodawców - wyjąwszy niektórych pracowników naukowych, większość zatrudnionych to mieszkańcy miasta bądź okolic. Po prelekcji dr. Dąbrowskiego rozpoczęła się merytoryczna część sesji. Podczas niej radni m.in. zapoznali się ze sprawozdaniem z prac Zarządu w okresie międzysesyjnym i podjęli uchwałę dotyczącą zmian w planie dochodów i wydatków budżetu Powiatu. Wiceprzewodniczący Zbigniew Piskorz wypowiedział się na temat zwrotu pałacu w Pełkiniach-Wygarkach rodzinie Czartoryskich. Wyraził radość, że nie zostały przyjęte proponowane w minionej kadencji propozycje kilkunastomilionowych wydatków inwestycyjnych na tę nieruchomość, zwłaszcza, że już wtedy Czartoryscy ubiegali się o jej zwrot. Od kilku lat Starostwo ponosiło na pełkiński pałac wyłącznie wydatki konieczne, nawet one jednak sięgnęły ok. 3 mln zł. Pytany o starania o odzyskanie tych nakładów starosta Jerzy Batycki poinformował, że zbieranie dokumentacji dotyczącej nakładów finansowych rozpoczęto równolegle ze złożeniem zażalenia na decyzję Wojewody Podkarpackiego, przyznającej pałac rodzinie Czartoryskich. Czy i w jakiej wysokości środki te zostaną odzyskane, zadecyduje sąd.