Promocja transplantacji

• Promocja transplantacji. Jarosławskie Centrum Opieki Medycznej odwiedził w środę, 12 września, prof. Wojciech Rowiński, Krajowy Konsultant ds. Transplantologii. Prof. Rowiński wizytuje wszystkie szpitale Podkarpacia, namawiając lekarzy do przeprowadzania pobierania organów. W Jarosławiu spotkał się m.in. z dyrekcją COM – Krzysztofem Bałatą i Janiną Dańczak-Balicką oraz przedstawicielami Starostwa Powiatowego – Zofią Karwańską i Pawłem Bartkiewiczem. Jarosławski szpital pod względem liczby pobrań jest jednym z najlepszych na Podkarpaciu. Jak podkreślała ordynator Oddziału Intensywnej Terapii dr Jolanta Kociszewska, jest to zasługa zgodnego współdziałania organu prowadzącego, lekarzy oraz kapelana szpitala ks. Krzysztofa Majdera. Transplantologia to wciąż kontrowersyjna w naszym kraju metoda leczenia. Stąd potrzeba jej promowania. W akcję edukacyjną włączyło się również Starostwo Powiatowe, uczestniczące w ubiegłorocznym programie „Przeszczep darem życia”. Przeprowadzono wówczas spotkania w szkołach oraz w społecznościach lokalnych, np. w kołach gospodyń wiejskich.