Z Jarosławia do Auschwitz

• Z Jarosławia do Auschwitz. Film TVP3 Rzeszów poświęcony jest losom uczniów Państwowej Szkoły Budowlanej w Jarosławiu, którzy w maju 1940 r. zostali aresztowani, a 14 czerwca przewiezieni pierwszym transportem do hitlerowskiego obozu koncentracyjnego. W materiale wykorzystano fragmenty inscenizacji zrealizowanej przez uczniów, nauczycieli, mieszkańców Jarosławia oraz grupę rekonstrukcyjną z Przemyśla w 2016 r., także dzięki pomocy samorządu powiatowego. Film do obejrzenia dostępny jest TUTAJ O dramacie swoich krewnych opowiadają rodziny aresztowanych, m.in. syn Stanisława Ryniaka - ucznia, który z numerem 31 zapisał się w historii jako pierwszy więzień polityczny Auschwitz, przeżył 5 lat obozu, a po wojnie mieszkał we Wrocławiu i pracował jako architekt.

Film do obejrzenia dostępny jest TUTAJ