Egzaminy maturalne wystartowały!

• Egzaminy maturalne wystartowały!. 8 czerwca rozpoczęły się egzaminy maturalne. Zdecydowanie inne niż w poprzednich latach, ale równie ważne. TUTAJ znajdą Państwo list starosty jarosławskiego Stanisława Kłopota do maturzystów, a poniżej kilka statystycznych danych dotyczących tegorocznych matur w powiecie jarosławskim. A w związku z pandemią koronawirusa, także przypomnienie najważniejszych zasad sanitarnych obowiązujących podczas egzaminu dojrzałości. - 24 kwietnia, zakończyło nasze powiatowe szkoły ponadpodstawowe i uzyskało tytuł absolwenta 967 uczniów, w tym  636 absolwentów w 25 oddziałach techników i 331 absolwentów w 11 oddziałach liceów ogólnokształcących. Mogą zatem przystąpić do egzaminu maturalnego.Wszystkim życzę przysłowiowego "połamania pióra" - deklaruje starosta Stanisław Kłopot. Centralna Komisja Egzaminacyjna, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Główny Inspektorat Sanitarny 15 maja przygotowały i ogłosiły wytyczne dotyczące organizowania i przeprowadzania egzaminów zewnętrznych. Najważniejsze z nich to:Zdający mają obowiązek zakrywania ust i nosa do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej (podczas egzaminu mogą zdjąć). Między zdającymi trzeba zachować co najmniej 1.5 metrowy odstęp. Po każdym egzaminie występuje obowiązek dezynfekowania sali, a uczniowie mają obowiązek dezynfekcji rąk przed wejściem do szkoły i sali egzaminacyjnej. Każdy uczeń ma obowiązek korzystania z własnych przyborów piśmiennych. Do budynku szkoły mają wstęp tylko uczniowie zdający egzamin i nauczyciele pracujący w komisjach. Należy wdrożyć rozwiązania i procedury, które pozwolą uniknąć grupowania się uczniów przed i w szkole – przed egzaminem i po jego zakończeniu.- Na podstawie rozmów telefonicznych przeprowadzonych z dyrektorami szkół 18 maja, w sprawie przygotowania szkół do egzaminów zewnętrznych i ich dostosowania do warunków określonych przez MEN, CKE i GIS, można stwierdzić, że deklarują oni, że zapoznali się z wytycznymi i będą je realizować - informuje Marta Kurpiel, naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych w starostwie powiatowym w Jarosławiu. - Szkoły mają możliwości lokalowe i wykwalifikowanych pracowników do zorganizowania matury 2020 r. Na obecnym etapie wychowawcy i nauczyciele informują absolwentów, w przypadku nieletnich również ich rodziców, o warunkach i sposobie przebiegu egzaminu maturalnego.Zweryfikowano liczebność uczniów w salach i dostosowano ją do nowych wytycznych (odległość między uczniami min. 1.5 m), co zwiększyło liczbę sal i komisji. 25 maja szkołom i placówkom, które rozpoczęły pracę lub przygotowują się do egzaminów przekazano od Wojewody Podkarpackiego 240 l. płynów do dezynfekcji rąk i 80 l do dezynfekcji pomieszczeń.
Zdjęcie ilustracyjne. Pixabay/CCO Public Domain

• Zdający mają obowiązek zakrywania ust i nosa do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej (podczas egzaminu mogą zdjąć).
  • Między zdającymi trzeba zachować co najmniej 1.5 metrowy odstęp.
  • Po każdym egzaminie występuje obowiązek dezynfekowania sali, a uczniowie mają obowiązek dezynfekcji rąk przed wejściem do szkoły i sali egzaminacyjnej.
  • Każdy uczeń ma obowiązek korzystania z własnych przyborów piśmiennych.
  • Do budynku szkoły mają wstęp tylko uczniowie zdający egzamin i nauczyciele pracujący w komisjach.
  • Należy wdrożyć rozwiązania i procedury, które pozwolą uniknąć grupowania się uczniów przed i w szkole – przed egzaminem i po jego zakończeniu.