Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

  • Wydrukuj
  • Email
  • Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. 27 stycznia, w rocznicę uwolnienia więźniów niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau, na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Święto to zostało uchwalone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 r., by zachować pamięć o Żydach pomordowanych w czasie II wojny światowej. W Auschwitz byli więzieni i mordowani obywatele niemal wszystkich krajów Europy okupowanych przez Niemców, w zdecydowanej większości Żydzi. Ponad 1,1 mln osób nie doczekało wolności. Zginęli w największej z hitlerowskich fabryk śmierci. Dziś KL Auschwitz-Birkenau jest symbolem jednej z największych zbrodni w dziejach ludzkości, której dokonali Niemcy podczas II wojny światowej, na przedstawicielach wszystkich okupowanych przez siebie państw z całej Europy. Cześć pamięci Ofiar!
Zdj. IPN

27 stycznia, w rocznicę uwolnienia więźniów niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau, na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Święto to zostało uchwalone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 r., by zachować pamięć o Żydach pomordowanych w czasie II wojny światowej.

W Auschwitz byli więzieni i mordowani obywatele niemal wszystkich krajów Europy okupowanych przez Niemców, w zdecydowanej większości Żydzi. Ponad 1,1 mln osób nie doczekało wolności. Zginęli w największej z hitlerowskich fabryk śmierci.

Dziś KL Auschwitz-Birkenau jest symbolem jednej z największych zbrodni w dziejach ludzkości, której dokonali Niemcy podczas II wojny światowej, na przedstawicielach wszystkich okupowanych przez siebie państw z całej Europy.

Cześć pamięci Ofiar!