• Zobaczcie, jak wyglądają prace przy przyszłej siedzibie Powiatowego Ogniska Baletowego!. Zakończył się kolejny ważny etap prac w dawnym budynku rzemieślników żydowskich w Jarosławiu. Osuszono i zabezpieczono w nim fundamenty. W tym roku powiat jarosławski, który jest właścicielem obiektu, chce rozpocząć jego generalny remont, by znów służył mieszkańcom. Na ten cel dostał już 3 miliony złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Materiał TVP3 Rzeszów do zobaczenia TUTAJ (5 minuta, 48 sekunda emisji Aktualności) To jeden z najbardziej reprezentacyjnych budynków w Jarosławiu. Powstał na początku XX wieku z inicjatywy Stowarzyszenia Rękodzielników Żydowskich. Po II wojnie światowej mieściły się tu najróżniejsze placówki. Kiedy budynek został zwrócony stronie żydowskiej, opustoszał i zaczął popadać w ruinę. Dlatego kilka lat temu powiat jarosławski odkupił go i rozpoczął remont. Teraz prace objęły ponad 500 metrów kwadratowych fundamentów i ścian na parterze. Więcej na temat remontu TUTAJ Prace kosztowały 135 tysięcy złotych, z czego 80 tysięcy przekazał wojewódzki konserwator zabytków. Wcześniej w zabytkowym obiekcie wyremontowano dach, a na strychu powstało kilka dodatkowych pomieszczeń. Na odnowienie czeka teraz pozostała część budynku - w tym największa i najpiękniejsza sala. Jest ona jedną z większych inwestycji prowadzonych przez samorząd powiatu jarosławskiego. By budynek nie tylko odzyskał dawny blask, ale nadal służył mieszkańcom miasta i powiatu. Znajdzie się w nim także sala upamiętniająca przedwojennych właścicieli obiektu, czyli dawną społeczność żydowską Jarosławia, która przez kilkaset lat tworzyła historię miasta i przyczyniała się do jego rozwoju. Źródło: TVP3 Rzeszów, Aktualności, red. K. Kuchaj.
Źródło: TVP3 Rzeszów, Aktualności, red. K. Kuchaj

Więcej na temat remontu TUTAJ

Źródło: TVP3 Rzeszów, Aktualności, red. K. Kuchaj.