Zakup mebli dla jarosławskiego muzeum

• Zakup mebli dla jarosławskiego muzeum.  Muzeum w Jarosławiu kupiło dwa komplety secesyjnych mebli z przełomu XIX i XX wieku. W tym jeden stworzony przez słynnego austriackiego projektanta - Josefa Hoffmanna. Meble nie tylko uzupełniają kolekcję placówki, ale pokazują też jaki wpływ wiedeńska moda miała na sposób urządzania wnętrz jarosławskich mieszkań. Zobacz relację TVP3 Rzeszów. Jest dostępna TUTAJ Jeden z kompletów składa się z kanapy, stołu, dwóch foteli i krzeseł. Wykonane są z giętego drewna bukowego, bejcowane oraz tapicerowane. Powstały około roku 1905 w wytwórni braci Kohn, którzy swoje zakłady mieli w różnych miastach - także w Wiedniu. Zestaw powstał według projektu Jasefa Hoffmanna - jednego z współzałożycieli secesji wiedeńskiej. Oba komplety mebli zostały kupione w antykwariatach - kosztowały w sumie blisko 60 tysięcy złotych.Na przełomie XIX i XX wieku podobne meble były na wyposażeniu mieszkań zamożnych mieszkańców Jarosławia. Kiedy był on częścią monarchii austro-węgierskiej, a w mieście znajdował się duży wojskowy garnizon.Jarosławskie muzeum ma już w kolekcji ponad 100 mebli wykonanych w różnych epokach i stylach. Od niedawna turyści znów mogą oglądać wyjątkowy, bo 11-częściowy zestaw wykonany pod koniec XIX wieku w modnym wówczas stylu Makart. Po kilkumiesięcznej konserwacji meble odzyskały swoje dawne piękno. Źródło: TVP3 Rzeszów (Aktualności, red. K. Kuchaj).

Zobacz relację TVP3 Rzeszów. Jest dostępna TUTAJ

Źródło: TVP3 Rzeszów (Aktualności, red. K. Kuchaj).