Uczennica KOPERNIKA laureatką II edycji Akademii ProtoLab

  • Wydrukuj
  • Email
  • Uczennica KOPERNIKA laureatką II edycji Akademii ProtoLab. Martyna Łuszczek jest tegoroczną maturzystką I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu.  Uczennica od czerwca tego roku pracuje w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w departamencie GovTech, a w lipcu została laureatką drugiej edycji Akademii ProtoLab. W ramach udziału w programie zaprojektowała urządzenie do komunikacji osób głuchoniewidomych z osobami bez niepełnosprawności. Mechanizm działa na zasadzie systemu mikroczujników usytuowanych w „rękawicy”, które odbierają informacje o ruchach dłoni, układających się w alfabet Lorma. Informacje odebrane przez rękawicę, zostają przekazane do aplikacji mobilnej, która konwertuje je następnie na zapis wypowiedzi słownej. Zwiększając intuicyjność zespołu komponentów, wykorzystano również kamerkę w urządzeniu mobilnym, śledzi ruchy użytkownika i korzystając z bazy danych opartych o sztuczne sieci neuronowe, zwiększa trafność ostatecznego odczytanego zapisu. Martyna zwraca uwagę na nieocenioną potrzebę wdrażania sztucznej inteligencji w celu wspierania osób z niepełnosprawnościami w wykonywaniu codziennych, podstawowych czynności. O dynamizacji sektora IT i biznesu uczennica będzie mówiła podczas „Three Seas Schuman’s Young Generation Forum”, które odbędzie się już wkrótce. Gratulujemy Martynie sukcesu i czekamy na jej kolejne osiągnięcia. Informacja prasowa (tekst, zdj.): I LO w Jarosławiu

Martyna Łuszczek jest tegoroczną maturzystką I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu.  Uczennica od czerwca tego roku pracuje w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w departamencie GovTech, a w lipcu została laureatką drugiej edycji Akademii ProtoLab.

W ramach udziału w programie zaprojektowała urządzenie do komunikacji osób głuchoniewidomych z osobami bez niepełnosprawności. Mechanizm działa na zasadzie systemu mikroczujników usytuowanych w „rękawicy”, które odbierają informacje o ruchach dłoni, układających się w alfabet Lorma. Informacje odebrane przez rękawicę, zostają przekazane do aplikacji mobilnej, która konwertuje je następnie na zapis wypowiedzi słownej. Zwiększając intuicyjność zespołu komponentów, wykorzystano również kamerkę w urządzeniu mobilnym, śledzi ruchy użytkownika i korzystając z bazy danych opartych o sztuczne sieci neuronowe, zwiększa trafność ostatecznego odczytanego zapisu.

Martyna zwraca uwagę na nieocenioną potrzebę wdrażania sztucznej inteligencji w celu wspierania osób z niepełnosprawnościami w wykonywaniu codziennych, podstawowych czynności. O dynamizacji sektora IT i biznesu uczennica będzie mówiła podczas „Three Seas Schuman’s Young Generation Forum”, które odbędzie się już wkrótce.

Gratulujemy Martynie sukcesu i czekamy na jej kolejne osiągnięcia.


Informacja prasowa (tekst, zdj.): I LO w Jarosławiu