Powiat Neunkirchen

• Powiat Neunkirchen. Powiat Neunkirchen jest położony w południowozachodniej części Republiki Federalnej Niemiec, w Kraju Saary, graniczącym z Francją i Luksemburgiem. Jego obszar to 249,25 km2, a liczba mieszkańców wynosi 133 486 osób. Obejmuje dwa miasta: Neunkirchen i Ottweiler oraz pięć gmin: Eppelborn, Illingen, Merchweiler, Schiffweiler i Spiesen-Elversberg. Stolica powiatu jest Neunkirchen, ale siedziba władz mieści się w Ottweiler. Powiat, niegdyś zdominowany przez hutnictwo żelaza i stali oraz górnictwo, dziś jest nowoczesnym, rozwijającym się regionem gospodarczym o różnorodnych możliwościach. Cała okolica rozkwitła dzięki nowo powstałym terenom przemysłowym i inwestycyjnym, nowym zakładom pracy oraz rozbudowie infrastruktury komunikacyjnej. Zadbano również o warunki środowiskowe, kulturalne i rekreacyjne. Transport: centralna lokalizacja w europejskiej sieci autostrad A1 (Saarbrücken – Trier/Köln), A6 (Saarbrücken – Frankfurt/Mannheim) i A8 (Luxembourg – Karlsruhe), dobre połączenia kolejowe oraz łatwo dostępne lotniska we Frankfurcie n. Menem, Saarbrücken-Ensheim i Zweibrücken. Ośrodki edukacyjne: 1 szkoła wyższa – Akademia Gospodarki Regionu Saary, 4 licea, 10 szkół z całodniową opieką, 4 szkoły specjalne, 3 centra kształcenia zawodowego, 3 ośrodki kształcenia dorosłych, 21 szkół podstawowych i 62 przedszkola. Służba zdrowia: 3 szpitale, 1 specjalistyczna klinika rehabilitacyjna, 1 specjalistyczna klinika schorzeń psychosomatycznych, przychodnie leczenia podstawowego i specjalistycznego. Oferta kulturalno-rekreacyjna: 3 baseny kryte i 4 kąpieliska, 5 hal widowiskowych, 2 stadiony i 60 boisk sportowych, ogród zoologiczny, a ponadto liczne muzea, atrakcyjne szlaki turystyczne, ośrodki sportu i rekreacji. Zatrudnienie: najwięcej, bo 24% zatrudnionych pracuje w przemyśle przetwórczym, w służbie zdrowia 19,4%, w handlu 15,7%, w przemyśle budowlanym 9,2%, w administracji publicznej 6,4%, w pozostałych branżach – 24,4%. Stopa bezrobocia w grudniu 2013 wyniosła 7,7%. Największymi pracodawcami w regionie są:Ebersprächer GmbH&Co. KG (dostawca części samochodowych), Saarstahl AG (przemysł hutniczy); ZF Getriebe AG (dostawca części samochodowych), Miasto Neunkirchen (administracja publiczna) Treofan Germany GmbH&Co. KG (przetwórstwo tworzyw sztucznych) Szpital Miejski Dzieło Diakoniczne Kościoła Ewangelickiego nad Saarą (opieka społeczna) MAT Foundries GmbH (dostawca części samochodowych), Mierinhausklinik (służba zdrowia), WZB gGmbH, zakład pracy dla osób niepełnoprawnych (opieka społeczna, przetwórstwo).Umowa partnerska z powiatem Neunkirchen została podpisana przez starostów Cornelię Hoffmann-Bethscheider i Jerzego Batyckiego 5 lutego 2014 r. w wielkiej izbie Muzeum kamienicy Orsettich w Jarosławiu.

Największymi pracodawcami w regionie są:

• Ebersprächer GmbH&Co. KG (dostawca części samochodowych),
  • Saarstahl AG (przemysł hutniczy);
  • ZF Getriebe AG (dostawca części samochodowych),
  • Miasto Neunkirchen (administracja publiczna)
  • Treofan Germany GmbH&Co. KG (przetwórstwo tworzyw sztucznych)
  • Szpital Miejski
  • Dzieło Diakoniczne Kościoła Ewangelickiego nad Saarą (opieka społeczna)
  • MAT Foundries GmbH (dostawca części samochodowych),
  • Mierinhausklinik (służba zdrowia),
  • WZB gGmbH, zakład pracy dla osób niepełnoprawnych (opieka społeczna, przetwórstwo).