Powiat Salzland

• Powiat Salzland. Położony jest w środku kraju związkowego Saksonia-Anhalt, w odległości 15 km od Magdeburga, a 100 km od Berlina. Zajmuje powierzchnię 460 km2. Od północy graniczy z Magdeburgiem - stolicą kraju związkowego i powiatem wiejskim krainy Jerichower Land. Na wschód, od prezentowanego powiatu, leży powiat wiejski Anhalt - Zerbst, od południa zaś doń przylegają powiaty wiejskie: Aschersleben - Staßfurt i Börderkreis. Powiat zamieszkuje około 78 tys. osób, z czego około 37 tys. mieszka w mieście powiatowym Schönebeck. Do powiatu wiejskiego należą, poza Schönebeck, miasta Calba i Barby oraz 25 gmin. Gminy z miastami Schönebeck i Barby dzielą się na 6 rejonów administracyjnych. Przez powiat przepływają rzeki Łaba i Sala oraz na krótkim odcinku rzeka Bode. Pod miastem Barby łączą się rzeki Łaba i Sala, i tworzą cypel - idylliczny zakątek na ziemi. Zanim Sala wpływa do łaby wije się w południowej części powiatu. Przepływające rzeki kształtują zarówno charakter jak i krajobraz tego regionu. Około 45% powierzchni powiatu leży w obszarze zalewowym tych rzek, jednak cały system zabezpieczeń przeciwpowodziowych sprawia, że tereny te są bezpieczne dla mieszkańców. Południowa część powiatu stanowiąca około 4500 ha, dzięki unikalnej faunie i florze została uznana przez UNESCO za rezerwat biosfery "środkowy bieg Łaby". Życiodajna siła rzek Łaby i Saly oraz żyzne gleby były zapewne powodem powstawania już w zamierzchłych czasach osad rzymskich, słowiańskich i germańskich. Stanowiły one początki dzisiejszych miast i gmin. Do panowania Otto I (912-973) istniały pierwsze udokumentowane wspomnienia Orte Calba nad rzeką Łaba, Welsleben i Mühlingen. Miejscowość Frohse, która dziś jest częścią Schönebeck, była w 928 roku palatynatem i otrzymała w roku 961 prawa miejskie. Miasto Schönebeck zostało po raz pierwszy wspomniane w dokumentach w roku 1223 jako "Sconebeke" - wieś nad pięknym strumykiem. Po zmiennych losach historycznych utworzono 1 lipca 1816 roku powiat wiejski Calbe w pruskiej prowincji Saksonii. Dokładnie co do dnia - po 134 latach - w 1950 roku powiat Schönebeck objął swoje następstwo prawne. O gospodarce powiatu przez wiele lat decydowało świetnie prosperujące rolnictwo, rzeki, bogactwa naturalne sól i węgiel oraz handel. Od XII wieku wydobywano sól w Groß Salze w dzisiejszej dzielnicy Bad Salzelmeni - którą spławiano Łabą. Królewska warzelnia soli w Schönebeck była około 1792 roku największym państwowym przedsiębiorstwem Prus. Do 1967 r. produkowano tutaj sól "Schönebecker Salinesalz". Biała sól przyniosła staremu miastu dobrobyt i uznanie. Wraz z powstaniem pierwszej niemieckiej solanki, w roku 1802, za sprawą Dr Tolbelga rozpoczęła się historia lecznictwa przy pomocy soli. W roku 1797 aptekarz Herrman utworzył pierwsza chemiczną fabrykę w Niemczech "Hermania". Następnie powstawały inne gałęzie przemysłu; obok Schönebeck miasta Colba i Barby stawały się centrami gospodarczymi. Powiat wiejski stawia dziś w rozwoju gospodarczym na tradycję i nowoczesność. Przemysł chemiczny, przetwórstwo produktów rolniczych, wydobywanie i produkcja materiałów budowlanych, budowa maszyn rolniczych oraz przemysł drzewny stanowią stały składnik gospodarki. W powiecie działa około 2200 podmiotów gospodarczych, z czego ponad 40 zatrudniających powyżej 20 pracowników. Trasy turystyczne, rowerowe biegnące przez pagórkowatą, żyzną równinę Magdeburską oraz przez niziny nad rzekami Łaba i Sala zapraszają do relaksu i odpoczynku, a wędkarze znajdą tu wiele miejsc obfitujących w ryby. Powiat oferuje również wiele przeżyć kulturalnych. Od dawna znane są takie święta jak Lichtmess ("wesele żyznej równiny") w małej miejscowości Glinoda - oraz historyczne żniwa w Eickenobref czy też święto żeglarzy w Breitenhagen. Uroczystości te słynne są daleko poza granicami powiatu i zostały zachowane dzięki tradycji ludowej. Prawdziwym magnesem przyciągającym gości jest Schönebeckie lato operetkowe organizowane co roku na scenie Freilickt. Oprócz przeżyć duchowych powiat oferuje znakomitą kuchnię - "każdy może najeść się do syta według smaku" - tak zachwalają gastronomię władze powiatu. Natomiast dla gości pragnących dłużej przebywać w tej okolicy do dyspozycji jest bogata oferta bazy noclegowej.

Powiat wiejski stawia dziś w rozwoju gospodarczym na tradycję i nowoczesność.