Krajowe Zawody Ochotniczych Straży Pożarnych w Kalwarii Zebrzydowskiej

  • Wydrukuj
  • Email
  • Krajowe Zawody Ochotniczych Straży Pożarnych w Kalwarii Zebrzydowskiej. 26 sierpnia 2023 roku odbyły się Krajowe Zawody Ochotniczych Straży Pożarnych w Kalwarii Zebrzydowskiej. Wraz z drużyną reprezentującą Powiat Jarosławski – OSP Bystrowice, w zawodach uczestniczył Wicestarosta Jarosławski Mariusz Trojak, który kibicował i zagrzewał do walki naszych strażaków. Drużyna OSP Bystrowice jest jedyną jednostką z Powiatu Jarosławskiego która rywalizowała na szczeblu krajowym. Wystąpiły kobiece i męskie drużyny pożarnicze OSP. Od rana na stadionie Kalwarianki toczyła się zacięta walka. Niestety, po kilku godzinach, tuż przed startem grupy OSP Bystrowice w ćwiczeniu bojowym, gdy sprzęt był już na płycie boiska, rozpętała się trwająca dwie godziny ulewa i zawody zostały przerwane. Po czym, mimo niesprzyjającej aury, zmagania zostały wznowione, co znacząco wpłynęło na wyniki drużyny z Bystrowic. Mimo tej niefortunnej sytuacji, udział w ogólnopolskich zawodach pożarniczych to sam w sobie sukces OSP Bystrowice oraz powody do dumy dla Powiatu Jarosławskiego. Serdeczne gratulacje dla całej drużyny! Poniżej krótka historia i opis sukcesów OSP Bystrowice: Bystrowice to niewielka miejscowość w gminie Rożwienica, powiecie jarosławskim, województwie Podkarpackim. Ochotnicza Straż Pożarna została tu założona około 1902 roku i jest jedną z najstarszych w gminie, liczy 42 członków, w tym 17 uprawnionych do udziału w akcjach ratowniczych i 5 ratowników kwalifikowanej pierwszej pomocy. W 2013 roku Zarząd podjął uchwałę powołującą Jednostkę Operacyjno-Techniczną. Od 2014 roku jednostka posiada na stanie lekki samochód ratowniczo - gaśniczy marki Renault Master. Strażacy z Bystrowic od 2004 roku wygrywają eliminacje gminnych zawodów sportowo-pożarniczych, w tym okresie czterokrotnie wygrywali eliminacje powiatowe raz zajęli trzecie i raz czwarte miejsce. W latach 2014, 2018 i 2023 wygrywają eliminacje zawodów wojewódzkich i po raz trzeci reprezentują Województwo Podkarpackie na zawodach Krajowych na których w 2015 ustanowili rekord Polski w ćwiczeniu bojowym wynikiem 30,04. Prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Bystrowicach jest Druh Krzysztof Baran, a Komendantem Druh Adam Szczepanik. Skład drużyny: Sylwester Baran – Dowódca, Paweł Piróg – Przodownik roty I, Radosław Wańkowicz – Pomocnik przodownika roty I, Michał Żołyniak – Przodownik roty II (trener), Karol Wańkowicz – Pomocnik przodownika roty II, Damian Kret – Rozdzielaczowy, Bartłomiej Baran – Łącznik, Wojciech Bąk – Mechanik, Rafał Sedłak – Zawodnik rezerwowy,  Norbert Kowaliński – drugi Rezerwowy. Opiekunem drużyny jest Starszy Kapitan Dawid Skuratko z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jarosławiu. Zdj.Tomasz Kud/Dziękujemy
  • Galeria

26 sierpnia 2023 roku odbyły się Krajowe Zawody Ochotniczych Straży Pożarnych w Kalwarii Zebrzydowskiej. Wraz z drużyną reprezentującą Powiat Jarosławski – OSP Bystrowice, w zawodach uczestniczył Wicestarosta Jarosławski Mariusz Trojak, który kibicował i zagrzewał do walki naszych strażaków. Drużyna OSP Bystrowice jest jedyną jednostką z Powiatu Jarosławskiego która rywalizowała na szczeblu krajowym.

Wystąpiły kobiece i męskie drużyny pożarnicze OSP. Od rana na stadionie Kalwarianki toczyła się zacięta walka. Niestety, po kilku godzinach, tuż przed startem grupy OSP Bystrowice w ćwiczeniu bojowym, gdy sprzęt był już na płycie boiska, rozpętała się trwająca dwie godziny ulewa i zawody zostały przerwane. Po czym, mimo niesprzyjającej aury, zmagania zostały wznowione, co znacząco wpłynęło na wyniki drużyny z Bystrowic. Mimo tej niefortunnej sytuacji, udział w ogólnopolskich zawodach pożarniczych to sam w sobie sukces OSP Bystrowice oraz powody do dumy dla Powiatu Jarosławskiego. Serdeczne gratulacje dla całej drużyny!

Poniżej krótka historia i opis sukcesów OSP Bystrowice:

Bystrowice to niewielka miejscowość w gminie Rożwienica, powiecie jarosławskim, województwie Podkarpackim. Ochotnicza Straż Pożarna została tu założona około 1902 roku i jest jedną z najstarszych w gminie, liczy 42 członków, w tym 17 uprawnionych do udziału w akcjach ratowniczych i 5 ratowników kwalifikowanej pierwszej pomocy.

W 2013 roku Zarząd podjął uchwałę powołującą Jednostkę Operacyjno-Techniczną. Od 2014 roku jednostka posiada na stanie lekki samochód ratowniczo - gaśniczy marki Renault Master. Strażacy z Bystrowic od 2004 roku wygrywają eliminacje gminnych zawodów sportowo-pożarniczych, w tym okresie czterokrotnie wygrywali eliminacje powiatowe raz zajęli trzecie i raz czwarte miejsce. W latach 2014, 2018 i 2023 wygrywają eliminacje zawodów wojewódzkich i po raz trzeci reprezentują Województwo Podkarpackie na zawodach Krajowych na których w 2015 ustanowili rekord Polski w ćwiczeniu bojowym wynikiem 30,04.

Prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Bystrowicach jest Druh Krzysztof Baran, a Komendantem Druh Adam Szczepanik. Skład drużyny: Sylwester Baran – Dowódca, Paweł Piróg – Przodownik roty I, Radosław Wańkowicz – Pomocnik przodownika roty I, Michał Żołyniak – Przodownik roty II (trener), Karol Wańkowicz – Pomocnik przodownika roty II, Damian Kret – Rozdzielaczowy, Bartłomiej Baran – Łącznik, Wojciech Bąk – Mechanik, Rafał Sedłak – Zawodnik rezerwowy,  Norbert Kowaliński – drugi Rezerwowy. Opiekunem drużyny jest Starszy Kapitan Dawid Skuratko z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jarosławiu.

Zdj.Tomasz Kud/Dziękujemy