III edycja Konkursu Historyczno-Przyrodniczego im. Włodzimierza Dzieduszyckiego za nami...

  • Wydrukuj
  • Email
  • III edycja Konkursu Historyczno-Przyrodniczego im. Włodzimierza Dzieduszyckiego za nami.... Dzisiaj, tj. 22 czerwca br., odbyło się podsumowanie III edycji Konkursu Historyczno-Przyrodniczego im. Włodzimierza Dzieduszyckiego, a wśród gości honorowych wydarzenia znalazł się współorganizator - starosta jarosławski Kamil Dziukiewicz. Konkurs skierowano do uczniów klas V–VIII szkół podstawowych z województwa podkarpackiego oraz klas VI–IX z obwodu lwowskiego. Uczestnicy zgłaszali prace w trzech kategoriach: plastycznej, fotograficznej i literackiej. Tegoroczna edycja konkursu pod hasłem „Barwy natury – dzikie kwiaty z łąk i lasów”, cieszyła się dużym zainteresowaniem - wpłynęły łącznie 372 prace z Podkarpacia i obwodu lwowskiego. Prace plastyczne oceniało jury w składzie: Melania Dzieduszycka, Włodzimierz Gązwa, Jadwiga Hordowska, Robert Papież, Beata Prymon, Piotr Prymon, Barbara Szczygieł i Elżbieta Żygała. Uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbyło się w Pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu, a  w wydarzeniu uczestniczyli laureaci i wyróżnieni, nauczyciele, opiekunowie oraz zaproszeni goście, m.in. Konsul Generalny RP we Lwowie Marek Radziwon. Podczas uroczystości nagrodzono liczne grono młodych autorów, których prace wyróżniały się wysokim poziomem artystycznym, kreatywnością oraz wrażliwością na piękno przyrody. Wśród nagrodzonych były także uczennice Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Jarosławiu Blanka Dziukiewicz oraz Anastazja Maruszczenko, które zdobyły wyróżnienia w kategorii praca plastyczna dla klas V-VI. Włodzimierz Dzieduszycki, urodzony w 1825 roku, należał do grona najwybitniejszych przedstawicieli polskiego życia naukowego i społecznego XIX wieku. Swoją działalność poświęcił popularyzacji wiedzy, rozwojowi edukacji oraz ochronie dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. Był inicjatorem wielu przedsięwzięć naukowych, kolekcjonerem i mecenasem, który konsekwentnie wspierał badaczy, instytucje oświatowe oraz projekty służące zachowaniu narodowej tożsamości. Dzięki jego zaangażowaniu powstały cenne zbiory muzealne i przyrodnicze, które do dziś stanowią ważne źródło wiedzy. Pozostawiony przez niego dorobek jest trwałym świadectwem odpowiedzialności za przyszłe pokolenia i przykładem, jak skutecznie łączyć pasję z działalnością na rzecz społeczeństwa. Program wydarzenia obejmował zwiedzanie gabinetu Włodzimierza Dzieduszyckiego i wystawy prac konkursowych, oficjalne wręczenie dyplomów i nagród, wspólne zdjęcie uczestników, a także symboliczne posadzenie rośliny w zarzeckim parku. Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów w krypcie Dzieduszyckich. Dzięki zaangażowaniu organizatorów i partnerów konkurs po raz kolejny stał się ważnym wydarzeniem edukacyjnym i kulturalnym, promującym wiedzę przyrodniczą, historyczną oraz rozwijającym talenty młodzieży z Polski i Ukrainy. Tekst, zdjęcia: Patrycja Strawa-Buryło
  • Galeria

Dzisiaj, tj. 22 czerwca br., odbyło się podsumowanie III edycji Konkursu Historyczno-Przyrodniczego im. Włodzimierza Dzieduszyckiego, a wśród gości honorowych wydarzenia znalazł się współorganizator - starosta jarosławski Kamil Dziukiewicz.

Konkurs skierowano do uczniów klas V–VIII szkół podstawowych z województwa podkarpackiego oraz klas VI–IX z obwodu lwowskiego. Uczestnicy zgłaszali prace w trzech kategoriach: plastycznej, fotograficznej i literackiej. Tegoroczna edycja konkursu pod hasłem „Barwy natury – dzikie kwiaty z łąk i lasów”, cieszyła się dużym zainteresowaniem - wpłynęły łącznie 372 prace z Podkarpacia i obwodu lwowskiego.

Prace plastyczne oceniało jury w składzie: Melania Dzieduszycka, Włodzimierz Gązwa, Jadwiga Hordowska, Robert Papież, Beata Prymon, Piotr Prymon, Barbara Szczygieł i Elżbieta Żygała.

Uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbyło się w Pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu, a  w wydarzeniu uczestniczyli laureaci i wyróżnieni, nauczyciele, opiekunowie oraz zaproszeni goście, m.in. Konsul Generalny RP we Lwowie Marek Radziwon. Podczas uroczystości nagrodzono liczne grono młodych autorów, których prace wyróżniały się wysokim poziomem artystycznym, kreatywnością oraz wrażliwością na piękno przyrody.

Wśród nagrodzonych były także uczennice Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Jarosławiu Blanka Dziukiewicz oraz Anastazja Maruszczenko, które zdobyły wyróżnienia w kategorii praca plastyczna dla klas V-VI.

Włodzimierz Dzieduszycki, urodzony w 1825 roku, należał do grona najwybitniejszych przedstawicieli polskiego życia naukowego i społecznego XIX wieku. Swoją działalność poświęcił popularyzacji wiedzy, rozwojowi edukacji oraz ochronie dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. Był inicjatorem wielu przedsięwzięć naukowych, kolekcjonerem i mecenasem, który konsekwentnie wspierał badaczy, instytucje oświatowe oraz projekty służące zachowaniu narodowej tożsamości. Dzięki jego zaangażowaniu powstały cenne zbiory muzealne i przyrodnicze, które do dziś stanowią ważne źródło wiedzy. Pozostawiony przez niego dorobek jest trwałym świadectwem odpowiedzialności za przyszłe pokolenia i przykładem, jak skutecznie łączyć pasję z działalnością na rzecz społeczeństwa.

Program wydarzenia obejmował zwiedzanie gabinetu Włodzimierza Dzieduszyckiego i wystawy prac konkursowych, oficjalne wręczenie dyplomów i nagród, wspólne zdjęcie uczestników, a także symboliczne posadzenie rośliny w zarzeckim parku. Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów w krypcie Dzieduszyckich.

Dzięki zaangażowaniu organizatorów i partnerów konkurs po raz kolejny stał się ważnym wydarzeniem edukacyjnym i kulturalnym, promującym wiedzę przyrodniczą, historyczną oraz rozwijającym talenty młodzieży z Polski i Ukrainy.

Tekst, zdjęcia: Patrycja Strawa-Buryło