W środę, 24 czerwca, zakończyliśmy realizację kolejnej ważnej inwestycji drogowej na terenie powiatu jarosławskiego. Tym razem mieszkańcy Ryszkowej Woli zyskali zupełnie nowy odcinek chodnika, który wybudowaliśmy w ramach zadania pn. „Opracowanie dokumentacji technicznej na przebudowę drogi powiatowej Ryszkowa Wola – Korzenica wraz z budową chodnika”.
Realizowana od sierpnia 2025 roku we współpracy z gminą Wiązownica inwestycja przebiegała dwuetapowo. Najpierw przygotowana została niezbędna dokumentacja. Po uzyskaniu wymaganych pozwoleń, drogowcy przystąpili do robót budowlanych zgodnie z opracowanym projektem. Łączna wartość przedsięwzięcia to blisko 391 tysięcy złotych, a realizacja zadania była możliwa dzięki współfinansowaniu przez oba samorządy.
W odbiorze inwestycji uczestniczył w imieniu starosty jarosławskiego Kamila Dziukiewicza – wicestarosta jarosławski Krzysztof Cebulak. Obecni byli także: wójt gminy Wiązownica Krzysztof Strent, zastępca wójta gminy Wiązownica a zarazem sekretarz gminy Artur Żołyniak, inspektor do spraw Budownictwa i Inwestycji UG Jolanta Halejcio, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Jarosławiu Paweł Tworek wraz z pracownikami Danutą Zięzio i Mariuszem Gujdą, a także wykonawca inwestycji.
W ramach przeprowadzonych prac powstał nowy, ponad 300-metrowy chodnik Ryszkowej Woli. Prace objęły odcinek drogi od wjazdu na posesję nr 47 do posesji nr 61, w kierunku budynku, w którym mieści się siedziba Ochotniczej Straży Pożarnej. Inwestycja wyróżnia się zastosowaniem nowoczesnej nawierzchni z masy mineralno-bitumicznej, co czyni ją pierwszym tego typu chodnikiem na terenie powiatu jarosławskiego. Budowa chodnika znacząco podniosła poziom bezpieczeństwa ruchu pieszego, zapewniając mieszkańcom wygodniejsze i bezpieczniejsze poruszanie się wzdłuż drogi powiatowej. Szczególne znaczenie inwestycja ma dla dzieci i młodzieży uczęszczających do pobliskiej szkoły, a także dla osób codziennie korzystających z tej trasy.
Wykonawcą zadania była firma Roboty Budowlano-Drogowe „GRANIT” Ryszard Kłak z Roźwienicy. Zaś zakres prac objął kompleksową modernizację odcinka drogi, w tym roboty ziemne, poszerzenie jezdni, budowę ponad 300 metrów nowego chodnika oraz wykonanie kanalizacji deszczowej. Przebudowane zostały również zjazdy do posesji, utworzono miejsca postojowe przy szkole i zamontowano urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym poręcze ochronne. Dzięki realizacji inwestycji poprawiono zarówno komfort użytkowania drogi, jak i bezpieczeństwo pieszych oraz kierowców.
Odebrana przez nas inwestycja to kolejny krok w kierunku tworzenia nowoczesnej, bezpiecznej i przyjaznej mieszkańcom przestrzeni publicznej.
Tekst, zdjęcia: Patrycja Strawa-Buryło


