W hołdzie tym, którzy oddali życie za Ojczyznę

  • Wydrukuj
  • Email
  • W hołdzie tym, którzy oddali życie za Ojczyznę. Od Mszy św., w trakcie której homilię wygłosił ks. mjr Tomasz Skupień, rozpoczęła się uroczystość odsłonięcia tablicy, poświęconej pamięci mieszkańców Ziemi Jarosławskiej poległych w latach II Wojny Światowej oraz Żołnierzy Wyklętych. Data wydarzenia - 8  maja 2015 r. - to 70. rocznica podpisania przez Niemcy kapitulacji.Po Eucharystii zebrani, prowadzeni przez poczty sztandarowe służb mundurowych, stowarzyszeń kombatanckich oraz szkół ponadgimnazjalnych, przeszli pod budynek Starostwa Powiatowego, gdzie okolicznościowe przemówienie wygłosił starosta Tadeusz Chrzan.- Trzeba jasno podkreślić, że w 1939 r. najeźdźców było dwóch - nazistowskie Niemcy i bolszewicka Rosja. Szczególnie wyraźnie było to widoczne na Ziemi Jarosławskiej. Na rzece San wyrosła granica dwóch ówczesnych sojuszników - rzeszy Niemieckiej i Związku Sowieckiego. Pod obiema okupacjami losy Polaków były tragiczne. Wywózki, represje, prześladowania - to spotkało naszych rodaków po obu stronach Sanu. Mieszkańcy Ziemi Jarosławskiej jako jedni z pierwszych trafili do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, a wśród oficerów zamordowanych w Katyniu kilkudziesięciu było z ówczesnego Garnizonu Jarosław (…) Dzień 8 maja 1945 r. nie zakończył okrucieństwa wojny. Nie dla wszystkich Polaków było to realne zwycięstwo. Narzucony komunizm i dominacja sowiecka spowodowały, że walka o wolność i niezależność trwała dalej. Podjęli się jej znani nam, współczesnym, Żołnierze Wyklęci. Zostali „wyklęci” przez komunistów za to, że walczyli o wolną i demokratyczną Polskę. Im również składamy hołd szacunku i sławy - mówił starosta. - Dzisiejszy dzień jest dla nas, tu zebranych, dniem refleksji i wspomnień tych okrutnych, długich dni okupacji. Ale przede wszystkim jest to czas i miejsce na okazanie ogromnego podziwu i wdzięczności za postawę patriotyzmu i miłości do Ojczyzny oraz narodu polskiego. Musimy na zawsze pamiętać o tym, że poświęcili swoje życie dla nas, abyśmy mogli żyć w pokoju i wolności - zakończył T. Chrzan.Pamiątkową tablicę, którą poświęcił ks. mjr T. Skupień, a odsłonili przewodniczący Rady Powiatu Zbigniew Piskorz, starosta Tadeusz Chrzan i dowódca Garnizonu Jarosław ppłk Dariusz Słota, wmurowano w holu Starostwa Powiatowego. Pod nią parlamentarzyści, przedstawiciele instytucji i urzędów oraz służb mundurowych złożyli biało-czerwone wiązanki. Uroczystości zakończył Apel Poległych odczytany przez ppor. Grażynę Michael oraz salwa honorowa.fot. Monika Szarnik, Łukasz Zagrobelny View the embedded image gallery online at: https://www.powiat.jaroslawski.pl/aktualnosci/item/2406-w-holdzie-tym-ktorzy-oddali-zycie-za-ojczyzne#sigProIde7d5a482ad

Od Mszy św., w trakcie której homilię wygłosił ks. mjr Tomasz Skupień, rozpoczęła się uroczystość odsłonięcia tablicy, poświęconej pamięci mieszkańców Ziemi Jarosławskiej poległych w latach II Wojny Światowej oraz Żołnierzy Wyklętych. Data wydarzenia - 8  maja 2015 r. - to 70. rocznica podpisania przez Niemcy kapitulacji.

Po Eucharystii zebrani, prowadzeni przez poczty sztandarowe służb mundurowych, stowarzyszeń kombatanckich oraz szkół ponadgimnazjalnych, przeszli pod budynek Starostwa Powiatowego, gdzie okolicznościowe przemówienie wygłosił starosta Tadeusz Chrzan.

- Trzeba jasno podkreślić, że w 1939 r. najeźdźców było dwóch - nazistowskie Niemcy i bolszewicka Rosja. Szczególnie wyraźnie było to widoczne na Ziemi Jarosławskiej. Na rzece San wyrosła granica dwóch ówczesnych sojuszników - rzeszy Niemieckiej i Związku Sowieckiego. Pod obiema okupacjami losy Polaków były tragiczne. Wywózki, represje, prześladowania - to spotkało naszych rodaków po obu stronach Sanu. Mieszkańcy Ziemi Jarosławskiej jako jedni z pierwszych trafili do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, a wśród oficerów zamordowanych w Katyniu kilkudziesięciu było z ówczesnego Garnizonu Jarosław (…) Dzień 8 maja 1945 r. nie zakończył okrucieństwa wojny. Nie dla wszystkich Polaków było to realne zwycięstwo. Narzucony komunizm i dominacja sowiecka spowodowały, że walka o wolność i niezależność trwała dalej. Podjęli się jej znani nam, współczesnym, Żołnierze Wyklęci. Zostali „wyklęci” przez komunistów za to, że walczyli o wolną i demokratyczną Polskę. Im również składamy hołd szacunku i sławy - mówił starosta. - Dzisiejszy dzień jest dla nas, tu zebranych, dniem refleksji i wspomnień tych okrutnych, długich dni okupacji. Ale przede wszystkim jest to czas i miejsce na okazanie ogromnego podziwu i wdzięczności za postawę patriotyzmu i miłości do Ojczyzny oraz narodu polskiego. Musimy na zawsze pamiętać o tym, że poświęcili swoje życie dla nas, abyśmy mogli żyć w pokoju i wolności - zakończył T. Chrzan.

Pamiątkową tablicę, którą poświęcił ks. mjr T. Skupień, a odsłonili przewodniczący Rady Powiatu Zbigniew Piskorz, starosta Tadeusz Chrzan i dowódca Garnizonu Jarosław ppłk Dariusz Słota, wmurowano w holu Starostwa Powiatowego. Pod nią parlamentarzyści, przedstawiciele instytucji i urzędów oraz służb mundurowych złożyli biało-czerwone wiązanki. Uroczystości zakończył Apel Poległych odczytany przez ppor. Grażynę Michael oraz salwa honorowa.

fot. Monika Szarnik, Łukasz Zagrobelny