Ku pamięci ofiar Rzezi Wołyńskiej

• Ku pamięci ofiar Rzezi Wołyńskiej. 73 lata po tragicznych wydarzeniach tzw. „krwawej niedzieli”, kulminacyjnego momentu ludobójstwa Polaków na Wołyniu, mieszkańcy Jarosławia uczcili pamięć ofiar tamtych dni. Uroczystości odbyły się przed pomnikiem upamiętniającym dramatyczne losy polskich mieszkańców Wołynia i Małopolski Wschodniej. Modlitwę w intencji poległych odmówili o. Franciszek Szajer OFM i ks. Marian Bocho.   W uroczystościach, które odbyły się w wojskowej asyście, wzięli udział przedstawiciele władz, instytucji, urzędów, służb mundurowych, organizacji i stowarzyszeń oraz mieszkańcy miasta i powiatu. Samorząd powiatowy reprezentowali Przewodniczący Rady Powiatu, Zbigniew Piskorz, Wiceprzewodniczący – Tatiana Kożak-Siara i Jacek Stańda oraz członkowie Zarządu Powiatu – Józef Szkoła i Mariusz Trojak. Krwawa niedziela na Wołyniu – 11 lipca 1943 roku, punkt kulminacyjny rzezi wołyńskiej, akcja masowej eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów Stepana Bandery (OUN-B), Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) oraz ukraińską ludność cywilną. Tego dnia zaatakowano w 99 miejscowościach, głównie w powiatach włodzimierskim i horochowskim. W następnych dniach masakry były kontynuowane. Zdj. dzięki uprzejmości R. Pęcak (UM Jarosławia)

Zdj. dzięki uprzejmości R. Pęcak (UM Jarosławia)