Wiwat Maj, 3 Maj!

  • Wydrukuj
  • Email
  • Wiwat Maj, 3 Maj!. Dla naszej historii i społeczeństwa, początek maja jest wyjątkowy. Obchodzone w tym roku skromniej niż zazwyczaj, Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja, pozostaje w dalszym ciągu - pomimo utrudnień związanych z pandemią koronawirusa - hołdem oddanym bohaterom walczącym o polską suwerenność i niepodległość. W Jarosławiu zorganizowano uroczystą Mszę św. w kościele pw. NMP Królowej Polski oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja. W uroczystościach brali udział m.in. parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych. Władze powiatu jarosławskiego reprezentował starosta jarosławski, Stanisław Kłopot. W 1791 roku Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Poniżej kilka słów starosty jarosławskiego Stanisława Kłopota, skierowanych z okazji Święta do mieszkańców powiatu jarosławskiego, za pośrednictwem internetu: Polska historia obfituje w wydarzenia, które napawają nas dumą. Jednym z nich jest uchwalenie Konstytucji 3 Maja. To piękne świadectwo miłości Ojczyzny, jakie ówczesne społeczeństwo wyraziło poprzez swoich reprezentantów. Nie tylko posłów Sejmu Czteroletniego, ale także mieszczan z burmistrzem Dekertem na czele i włościan, o których nie zapomniano w konstytucji, oddając im prawo do bycia obywatelem. Ówcześni obywatele Rzeczypospolitej stanęli na wysokości zadania. Pokazali, że są możliwości naprawy państwa, zdemoralizowanego przez rządy Sasów i jakże szkodzące nam działania ówczesnych mocarstw, czyli Rosji i Prus. Ich władcy i rządy przez kilkadziesiąt lat wręcz dyktowały nam, co mamy robić. I nie ukrywajmy, że nie miały sojuszników w tym dziele wśród znaczących osobistości w Rzeczypospolitej. Prywata i źle pojęta wolność prowadziły nas ku zgubie. Tamą na tej drodze miała być właśnie konstytucja i decyzje podjęte przez Sejm Czteroletni. Odważne, mądre, patriotyczne, takie, w których liczyła się nasza racja stanu. Pamięć Konstytucji 3 Maja, to także powinność wyciągania wniosków. Jedno z naszych przysłów mówi o tym, że bywamy mądrzy dopiero po szkodzie. Taką szkodą były ponad stuletnie zabory, odpowiedź trzech mocarstw - Rosji, Prus i Austrii - na nasze dążenia do niepodległości. Tak bardzo zaniepokoiła ich nasza ówczesna konstytucja i to co wyrażała, w tym potrzebę mocnej armii, samodzielnej dyplomacji na europejskiej arenie, rozwój narodowej kultury, pełną suwerenność. Umiejmy zatem dostrzegać, to, co przekazuje nam historia, która jest przecież nauczycielem życia. Wiwat Maj, 3. Maj! Niech żyje Polska! View the embedded image gallery online at: https://www.powiat.jaroslawski.pl/aktualnosci/item/5580-wiwat-maj-3-maj#sigProId48debd3b32

Dla naszej historii i społeczeństwa, początek maja jest wyjątkowy. Obchodzone w tym roku skromniej niż zazwyczaj, Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja, pozostaje w dalszym ciągu - pomimo utrudnień związanych z pandemią koronawirusa - hołdem oddanym bohaterom walczącym o polską suwerenność i niepodległość. W Jarosławiu zorganizowano uroczystą Mszę św. w kościele pw. NMP Królowej Polski oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja. W uroczystościach brali udział m.in. parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych. Władze powiatu jarosławskiego reprezentował starosta jarosławski, Stanisław Kłopot.

W 1791 roku Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Poniżej kilka słów starosty jarosławskiego Stanisława Kłopota, skierowanych z okazji Święta do mieszkańców powiatu jarosławskiego, za pośrednictwem internetu:

Polska historia obfituje w wydarzenia, które napawają nas dumą. Jednym z nich jest uchwalenie Konstytucji 3 Maja. To piękne świadectwo miłości Ojczyzny, jakie ówczesne społeczeństwo wyraziło poprzez swoich reprezentantów. Nie tylko posłów Sejmu Czteroletniego, ale także mieszczan z burmistrzem Dekertem na czele i włościan, o których nie zapomniano w konstytucji, oddając im prawo do bycia obywatelem.

Ówcześni obywatele Rzeczypospolitej stanęli na wysokości zadania. Pokazali, że są możliwości naprawy państwa, zdemoralizowanego przez rządy Sasów i jakże szkodzące nam działania ówczesnych mocarstw, czyli Rosji i Prus. Ich władcy i rządy przez kilkadziesiąt lat wręcz dyktowały nam, co mamy robić. I nie ukrywajmy, że nie miały sojuszników w tym dziele wśród znaczących osobistości w Rzeczypospolitej. Prywata i źle pojęta wolność prowadziły nas ku zgubie. Tamą na tej drodze miała być właśnie konstytucja i decyzje podjęte przez Sejm Czteroletni. Odważne, mądre, patriotyczne, takie, w których liczyła się nasza racja stanu.

Pamięć Konstytucji 3 Maja, to także powinność wyciągania wniosków. Jedno z naszych przysłów mówi o tym, że bywamy mądrzy dopiero po szkodzie. Taką szkodą były ponad stuletnie zabory, odpowiedź trzech mocarstw - Rosji, Prus i Austrii - na nasze dążenia do niepodległości. Tak bardzo zaniepokoiła ich nasza ówczesna konstytucja i to co wyrażała, w tym potrzebę mocnej armii, samodzielnej dyplomacji na europejskiej arenie, rozwój narodowej kultury, pełną suwerenność. Umiejmy zatem dostrzegać, to, co przekazuje nam historia, która jest przecież nauczycielem życia.

Wiwat Maj, 3. Maj! Niech żyje Polska!