Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

• Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Los dwóch narodów tu się zespolił, Polski i Węgier. Cóż trzeba więcej? Na pewno wspólne wywalczą cele, Ująwszy się za ręce. Sandor Petofi 23 marca przypada Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. W 2007 r. upamiętniając długie dobrosąsiedzkie stosunki parlament Węgier jednogłośnie uznał 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, a cztery dni później taką uchwałę przez aklamację przyjął polski Sejm. „Od ponad 1000 lat Polacy i Węgrzy żyją w tej samej części Europy tworząc trwałe więzy łączące oba narody na wielu płaszczyznach: politycznej, społecznej, kulturalnej i ekonomicznej. Wielokrotnie wspólnie odpieraliśmy zagrożenia płynące i ze wschodu i z zachodu” - głosi podjęta przez aklamację uchwała Sejmu. Również Jarosław i ziemia jarosławska mają wiele wspólnych kart historii z naszymi bratankami z południa, że wspomnieć tylko o płk. Leonie Czechowskim czy księciu Franciszku II Rakoczym. Hołd tej niezwykłej przyjaźni oddał 23 marca, pod pomnikiem symbolizującym dwa dęby - Polskę i Węgry -  m.in. starosta jarosławski Stanisław Kłopot.

Los dwóch narodów tu się zespolił,

Polski i Węgier. Cóż trzeba więcej?

Na pewno wspólne wywalczą cele,

Ująwszy się za ręce.

Sandor Petofi