Rekonstrukcja historyczna "Serce w plecaku"

• Rekonstrukcja historyczna "Serce w plecaku". 80 rekonstruktorów historycznych z grup z całej Polski oraz oryginalny czołg Renault FT-17 z wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r., to tylko część wielkiej rekonstrukcji, która odbyła się 11 września w Jarosławiu. Jej tytuł „Serce w plecaku” nawiązywał do najpopularniejszej polskiej piosenki żołnierskiej, której autor, Michał Zieliński związany był z miastem nad Sanem. - To przypomnienie "dróg do niepodległości" w jej regionalnym wymiarze, przywołujące informacje o miejscach, wydarzeniach oraz ludziach, zarówno tych znanych, jaki i praktycznie już zapomnianych, którzy wywarli istotny wpływ na losy miasta, powiatu i kraju – wyjaśnia ideę przedsięwzięcia Iwona Zelwach, prezes Jarosławskiego Stowarzyszenia "Ocalić przeszłość dla przyszłości", organizator rekonstrukcji. – Przypomnieliśmy m.in. bitwy o Lwów i Warszawę, ale również tradycje przedwojennego Garnizonu Jarosław i rok 1939. Drugim z działań projektu było stworzenie plenerowej wystawy, która będzie przedstawiała dzieje Garnizonu Jarosław w latach 1918 -1939, a także przybliżać sylwetki osób z ziemi jarosławskiej, które wniosły znaczący wkład w odbudowę i rozwój niepodległej Rzeczypospolitej. Jej twórcą są pracownicy Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, które jest jednym z dwóch partnerów wydarzenia, obok Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej, na terenie której odbył się piknik patriotyczny, podsumowujący rekonstrukcję.- To wydarzenie było przeznaczone dla wszystkich, i taka jest jego idea, ale wydaje się, że najmocniej przemawia do młodego pokolenia. Obraz i dźwięk mówią czasami więcej niż słowa, chociaż te ostatnie wyjaśniają i opisują, to co odchodzi na karty historii. A „Serce w plecaku” opisuje dumne i chwalebne czasy, kiedy wybijaliśmy się na niepodległość i budowaliśmy II Rzeczpospolitą, a mieszkańcy Jarosławia i okolic mieli w tym swój niekwestionowany udział - zwracał się do organizatorów starosta jarosławski Stanisław Kłopot. Ważnymi wydarzeniami w ramach rekonstrukcji były: odsłonięcie muralu - staraniem Fundacji Pomocy Edukacyjnej dla Młodzieży im. Heleny i Tadeusza Zielińskich - poświęconego mjr. Tadeuszowi Zielińskiemu, oficerowi artylerii, zasłużonemu Polsce i zamordowanemu w Katyniu oraz Msza Św. w kościele pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu z udziałem metropolity przemyskiego, abp. Adama Szala. Swoim patronatem „Serce w plecaku” objęli Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof.  Piotr Gliński, poseł na Sejm RP Tadeusz Chrzan i starosta jarosławski Stanisław Kłopot. - Dziękuję za podjęcie trudu organizacji tej rekonstrukcji: organizatorom - w tym na pierwszym miejscu Stowarzyszeniu "Ocalić przeszłość dla przyszłości", Partnerom oraz tym wszystkim, którzy przyczynili się do jej powstania. Efekty Państwa pracy mówią same za siebie. Gratuluję! - podsumował rekonstrukcję starosta Stanisław Kłopot. Projekt „Serce w plecaku” dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Projekt współfinansowany jest również ze środków Powiatu Jarosławskiego.

Projekt współfinansowany jest również ze środków Powiatu Jarosławskiego.

logo pl skrocony 1   logo powiatu jaroslawskiego