Trzy niezwykłe dania wigilijne - mamy dla Was przepisy!

  • Wydrukuj
  • Email
  • Trzy niezwykłe dania wigilijne - mamy dla Was przepisy!. Specjalnie dla Was, w dwóch jarosławskich tygodnikach, publikujemy dodatek świąteczny - prosto z powiatu jarosławskiego. Nie mogło w nim zabraknąć kilku słów o tradycjach związanych z Bożym Narodzeniem, w tym przepisów. Warto skorzystać, a a może zachować na przyszłość? Zapraszamy, jednocześnie publikując wspomniane przepisy na kartoflak z kaszą gryczaną, kwas wigilijny i pierogi z kaszy gryczanej z sosem grzybowym, prosto od Kół Gospodyń Wiejskich, także online: Przepisy świąteczne wg Koła Gospodyń Wiejskich z Boratyna Kartoflak z kaszą gryczaną Składniki na ciasto: - 4-5 dag drożdży, - ½ kg mąki - 2 łyżki cukru - ¼ l mleka - 10 dag masła - 2 jajka - 2 żółtka - sól Wykonanie: Mąkę przesiać i posolić, dodać drożdże, cukier, 2 łyżki mąki i połowę letniego mleka. Wymieszać i odstawić w ciepłe miejsce na ok 20 min. Roztopić masło. Do pozostałej mąki dodać jaja, żółtka, wyrośnięty rozczyn i mleko. Wyrobić ciasto, pod koniec wyrabiania dodać przestudzone masło. Odstawić do wyrośnięcia. Wyrośnięte ciasto podzielić na pół i rozwałkować na dwa prostokąty. Jednym wyłożyć dno blaszki do 1/3 wysokości brzegów. Farsz rozłożyć na ciasto i przykryć drugim prostokątem, zlepiając brzegi obu placków. Przed pieczeniem posmarować roztrzepanym jajem. Piec w temperaturze 180-200°C, ok 50-60 minut. Farsz: - 1 kg ugotowanych ziemniaków - 1 szkl. kaszy gryczanej - 3 łyżki masła - 2 cebule - sól, pieprz Ziemniaki przecisnąć przez praskę, dodać kaszę i podsmażoną na maśle cebulę. Doprawić do smaku. Kwas Składniki: - 1 kg kiszonej kapusty - 3 łyżki kaszy gryczanej - garść suszonych grzybów - 3 łyżki masła - sól - pieprz - maga Wykonanie: Ugotować kapustę, zostawić wywar. Do wywaru dodać kaszę i grzyby. Gotować ok. 20 minut. Pod koniec gotowania dodać masło i zagęścić śmietaną. Doprawić magą, solą i pieprzem do smaku. Przepis wg Koła Gospodyń Wiejskich z Chorzowa Pierogi z kaszy gryczanej w sosie grzybowym Ciasto: - 3 szklanki mąki - 1 jajko - 2 łyżki oleju - 1 szklanka ciepłej wody Ze składników zagnieść ciasto, roztaczać, wykrawać kółka. Farsz: - 70 dag ziemniaków - 10 dag kaszy gryczanej - 1 cebula - 2 łyżki masła - sól, pieprz do smaku Ziemniaki ugotować, przecisnąć przez praskę, dodać ugotowaną kaszę oraz usmażoną na maśle cebulkę. Przygotowany farsz nakładać na krążki, formować pierogi, gotować 2 minuty w osolonej wodzie. Sos: - 40 dag grzybów leśnych - 1 cebula - 2 łyżki masła - pół szklanki wody - 3 łyżki gęstej śmietany - natka pietruszki - sól, pieprz Cebulę pokroić, zeszklić na maśle, dodać grzyby, wodę, dusić do miękkości. Na koniec dodać śmietanę oraz sól i pieprz do smaku. Gotowym sosem polać pierogi. Smacznego!
  • Galeria

Specjalnie dla Was, w dwóch jarosławskich tygodnikach, publikujemy dodatek świąteczny - prosto z powiatu jarosławskiego. Nie mogło w nim zabraknąć kilku słów o tradycjach związanych z Bożym Narodzeniem, w tym przepisów. Warto skorzystać, a a może zachować na przyszłość? Zapraszamy, jednocześnie publikując wspomniane przepisy na kartoflak z kaszą gryczaną, kwas wigilijny i pierogi z kaszy gryczanej z sosem grzybowym, prosto od Kół Gospodyń Wiejskich, także online:

Przepisy świąteczne wg Koła Gospodyń Wiejskich z Boratyna

Kartoflak z kaszą gryczaną

Składniki na ciasto:

- 4-5 dag drożdży,

- ½ kg mąki

- 2 łyżki cukru

- ¼ l mleka

- 10 dag masła

- 2 jajka

- 2 żółtka

- sól

Wykonanie:

Mąkę przesiać i posolić, dodać drożdże, cukier, 2 łyżki mąki i połowę letniego mleka. Wymieszać i odstawić w ciepłe miejsce na ok 20 min. Roztopić masło. Do pozostałej mąki dodać jaja, żółtka, wyrośnięty rozczyn i mleko. Wyrobić ciasto, pod koniec wyrabiania dodać przestudzone masło. Odstawić do wyrośnięcia. Wyrośnięte ciasto podzielić na pół i rozwałkować na dwa prostokąty. Jednym wyłożyć dno blaszki do 1/3 wysokości brzegów. Farsz rozłożyć na ciasto i przykryć drugim prostokątem, zlepiając brzegi obu placków. Przed pieczeniem posmarować roztrzepanym jajem. Piec w temperaturze 180-200°C, ok 50-60 minut.

Farsz:

- 1 kg ugotowanych ziemniaków

- 1 szkl. kaszy gryczanej

- 3 łyżki masła

- 2 cebule

- sól, pieprz

Ziemniaki przecisnąć przez praskę, dodać kaszę i podsmażoną na maśle cebulę. Doprawić do smaku.

Kwas

Składniki:

- 1 kg kiszonej kapusty

- 3 łyżki kaszy gryczanej

- garść suszonych grzybów

- 3 łyżki masła

- sól

- pieprz

- maga

Wykonanie:

Ugotować kapustę, zostawić wywar. Do wywaru dodać kaszę i grzyby. Gotować ok. 20 minut. Pod koniec gotowania dodać masło i zagęścić śmietaną. Doprawić magą, solą i pieprzem do smaku. 

Przepis wg Koła Gospodyń Wiejskich z Chorzowa

Pierogi z kaszy gryczanej w sosie grzybowym

Ciasto:

- 3 szklanki mąki

- 1 jajko

- 2 łyżki oleju

- 1 szklanka ciepłej wody

Ze składników zagnieść ciasto, roztaczać, wykrawać kółka.

Farsz:

- 70 dag ziemniaków

- 10 dag kaszy gryczanej

- 1 cebula

- 2 łyżki masła

- sól, pieprz do smaku

Ziemniaki ugotować, przecisnąć przez praskę, dodać ugotowaną kaszę oraz usmażoną na maśle cebulkę. Przygotowany farsz nakładać na krążki, formować pierogi, gotować 2 minuty w osolonej wodzie.

Sos:

- 40 dag grzybów leśnych

- 1 cebula

- 2 łyżki masła

- pół szklanki wody

- 3 łyżki gęstej śmietany

- natka pietruszki

- sól, pieprz

Cebulę pokroić, zeszklić na maśle, dodać grzyby, wodę, dusić do miękkości. Na koniec dodać śmietanę oraz sól i pieprz do smaku. Gotowym sosem polać pierogi.

Smacznego!