XIV Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu

  • Wydrukuj
  • Email
  • XIV Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu. 27 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, apelujemy o zapalenie symbolicznego znicza w poszczególnych miejscach regionu związanych z Holocaustem. Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu organizowane są już po raz czternasty. We współorganizację tych dni w 2012 r. włączył się Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Dotychczas były organizowane w kilkudziesięciu miastach i miejscowościach regionu. Podczas obchodów odbywały się modlitwy za pomordowanych Żydów, prelekcje, wykłady, sesje naukowe poświęcone stosunkom polsko-żydowskim, kulturze i zagładzie. Prezentowano pokazy filmowe, okolicznościowe wystawy oraz wspomnienia ocalałych świadków tamtych wydarzeń. Wszystkie podejmowane inicjatywy były wyrazem głęboko zakorzenionego w naszej kulturze szacunku dla drugiego człowieka, cieszyły się dużym zainteresowaniem, także za granicą. Świadczy o tym liczba gości z zagranicy potomków ocalałych z Holocaustu i ich rodzin, którzy przybywali na Podkarpacie, aby uczestniczyć w obchodach. W tym roku ze względu na trwający czas pandemii obchody odbywają się w ograniczonej formie w 17 miejscowościach regionu. Zwracamy się do Państwa z apelem o zapalenie symbolicznego znicza w poszczególnych miejscach związanych z Holocaustem na terenie całego województwa podkarpackiego. XIV Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu odbywają się pod patronatem marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla, organizatorami są: Uniwersytet Rzeszowski, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Plan obchodów dostępny jest jako załącznik. Do wykorzystania: Włącz się w obchody Wyzwolenie Auschwitz Polin.pl - Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu Informacja: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z jarosławskich obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu, w dawnym Opactwie, gdzie w czasie II wojny światowej Niemcy zorganizowali miejsce kaźni, także jarosławskich Żydów. Uroczystości odbyły się z udziałem m.in. wicestarosty jarosławskiego Mariusza Trojaka i zastępcy burmistrza Jarosławia Dariusza Tracza oraz prof. Wacława Wierzbieńca.
  • Galeria

27 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, apelujemy o zapalenie symbolicznego znicza w poszczególnych miejscach regionu związanych z Holocaustem.

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu organizowane są już po raz czternasty. We współorganizację tych dni w 2012 r. włączył się Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Dotychczas były organizowane w kilkudziesięciu miastach i miejscowościach regionu. Podczas obchodów odbywały się modlitwy za pomordowanych Żydów, prelekcje, wykłady, sesje naukowe poświęcone stosunkom polsko-żydowskim, kulturze i zagładzie. Prezentowano pokazy filmowe, okolicznościowe wystawy oraz wspomnienia ocalałych świadków tamtych wydarzeń.

Wszystkie podejmowane inicjatywy były wyrazem głęboko zakorzenionego w naszej kulturze szacunku dla drugiego człowieka, cieszyły się dużym zainteresowaniem, także za granicą. Świadczy o tym liczba gości z zagranicy potomków ocalałych z Holocaustu i ich rodzin, którzy przybywali na Podkarpacie, aby uczestniczyć w obchodach.

W tym roku ze względu na trwający czas pandemii obchody odbywają się w ograniczonej formie w 17 miejscowościach regionu. Zwracamy się do Państwa z apelem o zapalenie symbolicznego znicza w poszczególnych miejscach związanych z Holocaustem na terenie całego województwa podkarpackiego.

XIV Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu odbywają się pod patronatem marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla, organizatorami są: Uniwersytet Rzeszowski, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Plan obchodów dostępny jest jako załącznik.

Do wykorzystania:

Włącz się w obchody

Wyzwolenie Auschwitz

Polin.pl - Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Informacja: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z jarosławskich obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu, w dawnym Opactwie, gdzie w czasie II wojny światowej Niemcy zorganizowali miejsce kaźni, także jarosławskich Żydów. Uroczystości odbyły się z udziałem m.in. wicestarosty jarosławskiego Mariusza Trojaka i zastępcy burmistrza Jarosławia Dariusza Tracza oraz prof. Wacława Wierzbieńca.

Załączniki do pobrania

plan_obchodow_2022__1_.pdfplik w formacie .PDF (143 Pobrań)