14. rocznica śmierci dr. Andrzeja Tadeusza Mazurkiewicza

• 14. rocznica śmierci dr. Andrzeja Tadeusza Mazurkiewicza. 21 marca 2008 r. zmarł śp. Andrzej Tadeusz Mazurkiewicz - działacz opozycji w czasach PRL, w wolnej Polsce poseł, senator, wiceburmistrz Jarosławia. 19 marca 2008 Andrzej Mazurkiewicz zasłabł. Zdiagnozowano u niego pękniecie tętniaka aorty. Został przewieziony do kliniki w Aninie, gdzie zmarł dwa dni później, po zabiegu operacji kardiochirurgicznej, nie wybudzając się z narkozy. 26 marca 2008 został pochowany na Starym Cmentarzu w Jarosławiu. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył go pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2018 pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. Andrzej Tadeusz Mazurkiewicz urodził się 11 maja 1963 r. w Jarosławiu. Absolwent Wydziału Prawa KUL, doktor prawa. Autor książek historycznych oraz powieści science-fiction. Działacz opozycyjny (był m.in. wiceprzewodniczącym i członkiem rady programowej KPN). Poseł na Sejm I kadencji (1991-1993). W latach 1994-1997 wiceburmistrz Jarosławia. Działał m.in. na rzecz powstania Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Jarosławiu oraz podobnych szkół w Przemyślu, Krośnie, Sanoku i Tarnowie. Członek Rady Programowej TV Polonia, członek honorowy Związku Sybiraków. W latach 1997-2001 senator RP z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność. W wyborach parlamentarnych w 2005 - senator VI kadencji z listy PiS. Autor książek historycznych i s-f. W latach 1982-1989 był wielokrotnie aresztowany i represjonowany za działalność w strukturach Konfederacji Polski Niepodległej i podziemnej "Solidarności".