ASP w Warszawie rozpoczęło współpracę z jarosławskim muzeum. Podobnie jak ASP w Krakowie.

  • Wydrukuj
  • Email
  • ASP w Warszawie rozpoczęło współpracę z jarosławskim muzeum. Podobnie jak ASP w Krakowie.. Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich nawiązało współpracę z jednymi z największych uczelni artystycznych w Polsce. W ramach tejże współpracy realizowane są zadania konserwatorskie, dzięki którym możliwe będzie wykonanie kompleksowych badań i pełnej konserwacji kilku obiektów ze zbiorów jarosławskiej instytucji. Wielka Izba to duma Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, najważniejsza sala i najcenniejsza ekspozycja. Przygotowująca się do obchodów 100-lecia swojego istnienia instytucja postanowiła zatem zadbać nieco bardziej o izbę pamiętającą jeszcze czasy Wilhelma Orsettiego. W związku z tym realizowany jest projekt pn. „Konserwacja wyposażenia Wielkiej Izby Kamienicy Orsettich”, dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jednak na tym placówka nie poprzestaje. Muzeum w Jarosławiu nawiązało współpracę z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie, która w ramach zadania badawczego podjęła się konserwacji niezwykłego artefaktu, na co dzień eksponowanego w Wielkiej Izbie. Oprócz mebli zgromadzono tam bowiem całe mnóstwo wysokiej klasy rzemiosła artystycznego, a wśród rzeźb, zegarów, szkła i ceramiki wyróżnia się ręcznie malowana solniczka wykonana z majoliki. Jej kolorowa polewa przyciąga wzrok. Solniczka ma formę niewielkiej miseczki, usadowionej na stopce. Ciekawe są umieszczone po bokach uchwyty, modelowane plastycznie, w postaci dwóch kobiet. Solniczka jest przykładem włoskiej ceramiki renesansowej i pochodzi prawdopodobnie z wytwórni Deruta, leżącej w regionie Umbria. Współpraca z warszawską Akademią Sztuk Pięknych jest już kolejną tego typu inicjatywą, którą podjęło Muzeum w Jarosławiu. Tego rodzaju zadanie konserwatorskie realizowane jest bowiem także z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie trafił XIX-wieczny, politurowany na czarno stolik, zdobiony masą perłową i złoceniami. Całe powierzchnia płyty wierzchniej stolika zdobiona jest stylizowanym chińskim pejzażem architektonicznym ze sztafażem, z palmami i wodą.Współpraca z warszawską Akademią Sztuk Pięknych jest już kolejną tego typu inicjatywą, którą podjęło Muzeum w Jarosławiu. Tego rodzaju zadanie konserwatorskie realizowane jest bowiem także z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie trafił XIX-wieczny, politurowany na czarno stolik, zdobiony masą perłową i złoceniami. Całe powierzchnia płyty wierzchniej stolika zdobiona jest stylizowanym chińskim pejzażem architektonicznym ze sztafażem, z palmami i wodą.
  • Galeria

Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich nawiązało współpracę z jednymi z największych uczelni artystycznych w Polsce. W ramach tejże współpracy realizowane są zadania konserwatorskie, dzięki którym możliwe będzie wykonanie kompleksowych badań i pełnej konserwacji kilku obiektów ze zbiorów jarosławskiej instytucji.

Wielka Izba to duma Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, najważniejsza sala i najcenniejsza ekspozycja. Przygotowująca się do obchodów 100-lecia swojego istnienia instytucja postanowiła zatem zadbać nieco bardziej o izbę pamiętającą jeszcze czasy Wilhelma Orsettiego. W związku z tym realizowany jest projekt pn. „Konserwacja wyposażenia Wielkiej Izby Kamienicy Orsettich”, dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jednak na tym placówka nie poprzestaje.

Muzeum w Jarosławiu nawiązało współpracę z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie, która w ramach zadania badawczego podjęła się konserwacji niezwykłego artefaktu, na co dzień eksponowanego w Wielkiej Izbie. Oprócz mebli zgromadzono tam bowiem całe mnóstwo wysokiej klasy rzemiosła artystycznego, a wśród rzeźb, zegarów, szkła i ceramiki wyróżnia się ręcznie malowana solniczka wykonana z majoliki. Jej kolorowa polewa przyciąga wzrok. Solniczka ma formę niewielkiej miseczki, usadowionej na stopce. Ciekawe są umieszczone po bokach uchwyty, modelowane plastycznie, w postaci dwóch kobiet. Solniczka jest przykładem włoskiej ceramiki renesansowej i pochodzi prawdopodobnie z wytwórni Deruta, leżącej w regionie Umbria.

Współpraca z warszawską Akademią Sztuk Pięknych jest już kolejną tego typu inicjatywą, którą podjęło Muzeum w Jarosławiu. Tego rodzaju zadanie konserwatorskie realizowane jest bowiem także z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie trafił XIX-wieczny, politurowany na czarno stolik, zdobiony masą perłową i złoceniami. Całe powierzchnia płyty wierzchniej stolika zdobiona jest stylizowanym chińskim pejzażem architektonicznym ze sztafażem, z palmami i wodą.Współpraca z warszawską Akademią Sztuk Pięknych jest już kolejną tego typu inicjatywą, którą podjęło Muzeum w Jarosławiu. Tego rodzaju zadanie konserwatorskie realizowane jest bowiem także z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie trafił XIX-wieczny, politurowany na czarno stolik, zdobiony masą perłową i złoceniami. Całe powierzchnia płyty wierzchniej stolika zdobiona jest stylizowanym chińskim pejzażem architektonicznym ze sztafażem, z palmami i wodą.