Noc Muzeów 2022

  • Wydrukuj
  • Email
  • Noc Muzeów 2022. 14 maja, w późnych godzinach nocnych zakończyła się kolejna Noc Muzeów. Po dwóch latach epidemicznej przerwy ta lubiana impreza znów powróciła w swojej zwyczajowej formie. Nie inaczej było w Jarosławiu gdzie setki osób przybyło do kamienicy Orsettich by zobaczyć przechowywane tam skarby. Liczni zwiedzający nie tylko podziwiali Wielką Izbę, odrestaurowany Salonik Eklektyczny i inne wnętrza mieszczańskie. Wzięli też udział w przygotowanych przez muzeum wydarzeniach. Najmłodsi wysłuchali niesamowitych opowieści, których fabuła osadzona była w scenerii XVII. wiecznego Jarosławia. Baśniowa fikcja mieszała się z faktografią, a słuchacze mieli za zadanie odróżnić jedno od drugiego. Na miłośników rysunku czekała wystawa prezentująca architekturę miasta i regionu na pracach pochodzących z pierwszej połowy XX wieku. Gratką dla pasjonatów historii lokalnej była możliwość spotkania z Zofią Kostką-Bieńkowską, starszą kustosz Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, która dzieliła się swoją wiedzą o Jarosławiu przełomu XIX i XX wieku. W późnych godzinach wieczornych natomiast ukraiński artysta Serhij Petryczenko wykonał lirnickie pieśni dziadowskie i epickie osadzone w tradycji kozaczyzny. Począwszy od godziny 18:00 do 24:00 na zwiedzający zwiedzali również Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu oddział Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich z nową aranżacją ekspozycji stałej. Dodatkową atrakcją była pierwsza prezentacja dzieła Juliusza Kossaka „Ostatnie walne posiedzenie lekarzy i przyrodników we Lwowie. Odczyt Hr. Włodzimierza Dzieduszyckiego”,  oraz „Portretu Wojciecha Dzieduszyckiego” autorstwa Juliana Fałata, pochodzących ze zbiorów Związku Rodowego Dzieduszyckich herbu Sas, które wzbogaciły ekspozycję stałą Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu oddział Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich. Informacja (tekst, zdj.): Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich
  • Galeria

14 maja, w późnych godzinach nocnych zakończyła się kolejna Noc Muzeów. Po dwóch latach epidemicznej przerwy ta lubiana impreza znów powróciła w swojej zwyczajowej formie. Nie inaczej było w Jarosławiu gdzie setki osób przybyło do kamienicy Orsettich by zobaczyć przechowywane tam skarby.

Liczni zwiedzający nie tylko podziwiali Wielką Izbę, odrestaurowany Salonik Eklektyczny i inne wnętrza mieszczańskie. Wzięli też udział w przygotowanych przez muzeum wydarzeniach. Najmłodsi wysłuchali niesamowitych opowieści, których fabuła osadzona była w scenerii XVII. wiecznego Jarosławia. Baśniowa fikcja mieszała się z faktografią, a słuchacze mieli za zadanie odróżnić jedno od drugiego. Na miłośników rysunku czekała wystawa prezentująca architekturę miasta i regionu na pracach pochodzących z pierwszej połowy XX wieku. 

Gratką dla pasjonatów historii lokalnej była możliwość spotkania z Zofią Kostką-Bieńkowską, starszą kustosz Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, która dzieliła się swoją wiedzą o Jarosławiu przełomu XIX i XX wieku. W późnych godzinach wieczornych natomiast ukraiński artysta Serhij Petryczenko wykonał lirnickie pieśni dziadowskie i epickie osadzone w tradycji kozaczyzny.

Począwszy od godziny 18:00 do 24:00 na zwiedzający zwiedzali również Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu oddział Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich z nową aranżacją ekspozycji stałej.

Dodatkową atrakcją była pierwsza prezentacja dzieła Juliusza Kossaka „Ostatnie walne posiedzenie lekarzy i przyrodników we Lwowie. Odczyt Hr. Włodzimierza Dzieduszyckiego”,  oraz „Portretu Wojciecha Dzieduszyckiego” autorstwa Juliana Fałata, pochodzących ze zbiorów Związku Rodowego Dzieduszyckich herbu Sas, które wzbogaciły ekspozycję stałą Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu oddział Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich.

Informacja (tekst, zdj.): Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich