Narodowy Dzień Powstań Śląskich

  • Wydrukuj
  • Email
  • Narodowy Dzień Powstań Śląskich. 20 czerwca, po raz pierwszy, obchodzimy Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Uchwalenie ustawy, zaproponowanej przez prezydenta Andrzeja Dudę, jest efektem apelu, z którym do prezydenta zwrócili się przedstawiciele władz regionalnych ze Śląska i Opolszczyzny, "o to, by ustanowić dzień, który będzie upamiętnieniem powstań śląskich i oddaniem hołdu wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że przed 100 laty Śląsk w swej części - część Górnego Śląska - wróciła do macierzy". Tego dnia w 1922 r., polskie oddziały przeszły przez most na rzece Brynicy pomiędzy Sosnowcem a Szopienicami, w kilkukilometrowej defiladzie oddziały kawalerii przeszły aż do katowickiego rynku. Witały je tłumy mieszkańców Katowic i okolicznych miejscowości oraz sam Wojciech Korfanty i ówczesny wojewoda śląski, Józef Rymer. Górnośląski teren przejmowano etapami. Pierwszą strefę stanowił powiat i miasto Katowice. Inne strefy zostały przejęte: 23 czerwca Królewska Huta, 26 czerwca Tarnowskie Góry, Lubliniec i część powiatu bytomskiego. 28 czerwca przejęto Rudę w powiecie zabrskim, 29 czerwca powiat pszczyński, a 4 lipca powiat rybnicki i część raciborskiego.
  • Galeria

20 czerwca, po raz pierwszy, obchodzimy Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Uchwalenie ustawy, zaproponowanej przez prezydenta Andrzeja Dudę, jest efektem apelu, z którym do prezydenta zwrócili się przedstawiciele władz regionalnych ze Śląska i Opolszczyzny, "o to, by ustanowić dzień, który będzie upamiętnieniem powstań śląskich i oddaniem hołdu wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że przed 100 laty Śląsk w swej części - część Górnego Śląska - wróciła do macierzy".

Tego dnia w 1922 r., polskie oddziały przeszły przez most na rzece Brynicy pomiędzy Sosnowcem a Szopienicami, w kilkukilometrowej defiladzie oddziały kawalerii przeszły aż do katowickiego rynku. Witały je tłumy mieszkańców Katowic i okolicznych miejscowości oraz sam Wojciech Korfanty i ówczesny wojewoda śląski, Józef Rymer.

Górnośląski teren przejmowano etapami. Pierwszą strefę stanowił powiat i miasto Katowice. Inne strefy zostały przejęte: 23 czerwca Królewska Huta, 26 czerwca Tarnowskie Góry, Lubliniec i część powiatu bytomskiego. 28 czerwca przejęto Rudę w powiecie zabrskim, 29 czerwca powiat pszczyński, a 4 lipca powiat rybnicki i część raciborskiego.