Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają Ofiary!

  • Wydrukuj
  • Email
  • Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają Ofiary!. Jarosławskie obchody Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa, w 79. rocznicę Zbrodni Wołyńskiej, odbyły się 22 czerwca na Starym Cmentarzu. Ich organizatorami byli: Burmistrz Miasta Jarosławia, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Jarosławiu oraz Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu. Samorząd powiatowy reprezentowali starosta jarosławski Stanisław Kłopot oraz radny powiatowy Kamil Dziukiewicz. Starosta jarosławski, zabierając głos podczas uroczystości, mówiąc o Zbrodni Wołyńskiej zwrócił m.in. uwagę na splot historii z teraźniejszością. Zaapelował także, by w imię Ofiar, nienawiść nigdy już nie powróciła: W naszej części Europy - historia i przeszłość splatają się wielokroć z teraźniejszością. Rany, często niezabliźnione, bolą mocno i dokuczliwie – nawet po kilkudziesięciu latach. Naszym obowiązkiem jest zatem pamięć i odpowiedzialność. Ofiary ludobójstwa były konkretnymi ludźmi – ze swoją codziennością, marzeniami, planami, tym wszystkim, co nagle i tragicznie przerwały wydarzenia zwane dziś Zbrodnią Wołyńską. Zatem, jakże ważna jest teraz ta pamięć i modlitwa! A odpowiedzialność spoczywa na nas, karząc podejmować takie decyzje, by zło nigdy już nam nie zagroziło. Właśnie dlatego należy przywracać Ofiarom Zbrodni Wołyńskiej cześć i pamięć, takimi jak dzisiejsza uroczystościami. Dzięki temu nie są One już bezimienne, ujęte tylko w ramy strasznej, bezdusznej statystyki. Naszą modlitwą i zadumą wracamy Im godność… Nikt za nas nie będzie pamiętał o polskiej historii, na którą składają się ludzie – nasi Ojcowie i Matki, zamordowani na Wołyniu, ale nie tylko tam. Na koniec - dziękując za zaproszenie na dzisiejsze uroczystości - składam podziękowania na ręce organizatorów, za to, że dbają o tę pamięć i że przypominają światu Polaków z Kresów, zamordowanych i wygnanych przez nienawiść. Zatem niech ta nienawiść pozostanie tylko historią. Teraźniejszość i przyszłość niech da nam wiarę w ludzkość, w sprawiedliwość, w pokój. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia:
  • Galeria

Jarosławskie obchody Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa, w 79. rocznicę Zbrodni Wołyńskiej, odbyły się 22 czerwca na Starym Cmentarzu. Ich organizatorami byli: Burmistrz Miasta Jarosławia, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Jarosławiu oraz Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu. Samorząd powiatowy reprezentowali starosta jarosławski Stanisław Kłopot oraz radny powiatowy Kamil Dziukiewicz.

Starosta jarosławski, zabierając głos podczas uroczystości, mówiąc o Zbrodni Wołyńskiej zwrócił m.in. uwagę na splot historii z teraźniejszością. Zaapelował także, by w imię Ofiar, nienawiść nigdy już nie powróciła:

W naszej części Europy - historia i przeszłość splatają się wielokroć z teraźniejszością. Rany, często niezabliźnione, bolą mocno i dokuczliwie – nawet po kilkudziesięciu latach. Naszym obowiązkiem jest zatem pamięć i odpowiedzialność. Ofiary ludobójstwa były konkretnymi ludźmi – ze swoją codziennością, marzeniami, planami, tym wszystkim, co nagle i tragicznie przerwały wydarzenia zwane dziś Zbrodnią Wołyńską. Zatem, jakże ważna jest teraz ta pamięć i modlitwa! A odpowiedzialność spoczywa na nas, karząc podejmować takie decyzje, by zło nigdy już nam nie zagroziło.

Właśnie dlatego należy przywracać Ofiarom Zbrodni Wołyńskiej cześć i pamięć, takimi jak dzisiejsza uroczystościami. Dzięki temu nie są One już bezimienne, ujęte tylko w ramy strasznej, bezdusznej statystyki. Naszą modlitwą i zadumą wracamy Im godność… Nikt za nas nie będzie pamiętał o polskiej historii, na którą składają się ludzie – nasi Ojcowie i Matki, zamordowani na Wołyniu, ale nie tylko tam.

Na koniec - dziękując za zaproszenie na dzisiejsze uroczystości - składam podziękowania na ręce organizatorów, za to, że dbają o tę pamięć i że przypominają światu Polaków z Kresów, zamordowanych i wygnanych przez nienawiść. Zatem niech ta nienawiść pozostanie tylko historią. Teraźniejszość i przyszłość niech da nam wiarę w ludzkość, w sprawiedliwość, w pokój.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia: