Obchody 81. Rocznicy Zbrodni Wołyńskiej

  • Wydrukuj
  • Email
  • Obchody 81. Rocznicy Zbrodni Wołyńskiej. 11 i 12 lipca 1943 r., UPA dokonała skoordynowanego ataku na polskich mieszkańców 150 miejscowości na Wołyniu. Była to kulminacja trwającej już od początku 1943 r. fali zbrodni na Polakach, w której wyniku na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło ok. 100 tys. osób. 11 czerwca 2024 roku na starym cmentarzu w Jarosławiu, uczczono pamięć bestialsko wymordowanych Polaków. Samorząd powiatowy reprezentował Starosta Jarosławski Kamil Dziukiewicz, który pod tablicą upamiętniającą ofiary ludobójstwa złożył wiązankę kwiatów. Organizatorami wydarzenia byli: Burmistrz Miasta Jarosławia Marcin Nazarewicz, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Jarosławiu oraz Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu. Nasza obecność tutaj dzisiaj jest dowodem na to, że pamięć o tych wydarzeniach żyje i będzie żyć. Jesteśmy zobowiązani do przekazywania tej pamięci kolejnym pokoleniom, aby historia ta była nauką i przestrogą dla przyszłości. Chciałbym także podziękować wszystkim, którzy przyczyniają się do pielęgnowania pamięci o ofiarach zbrodni wołyńskiej. Pamiętajmy, że historia, nawet ta najtrudniejsza, jest częścią nas i kształtuje naszą przyszłość. Niech dzisiejszy dzień będzie dla nas wszystkich refleksją nad tym, jak ważne jest budowanie świata opartego na pokoju, zrozumieniu i wzajemnym szacunku. – tymi słowami zwrócił się Starosta do zebranych. Wydarzenie zgromadziło wielu mieszkańców Powiatu Jarosławskiego, przedstawicieli służb mundurowych, samorządów, osoby ze świata nauki i kultury. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
  • Galeria

11 i 12 lipca 1943 r., UPA dokonała skoordynowanego ataku na polskich mieszkańców 150 miejscowości na Wołyniu. Była to kulminacja trwającej już od początku 1943 r. fali zbrodni na Polakach, w której wyniku na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło ok. 100 tys. osób.

11 czerwca 2024 roku na starym cmentarzu w Jarosławiu, uczczono pamięć bestialsko wymordowanych Polaków. Samorząd powiatowy reprezentował Starosta Jarosławski Kamil Dziukiewicz, który pod tablicą upamiętniającą ofiary ludobójstwa złożył wiązankę kwiatów.

Organizatorami wydarzenia byli: Burmistrz Miasta Jarosławia Marcin Nazarewicz, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Jarosławiu oraz Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu.

Nasza obecność tutaj dzisiaj jest dowodem na to, że pamięć o tych wydarzeniach żyje i będzie żyć. Jesteśmy zobowiązani do przekazywania tej pamięci kolejnym pokoleniom, aby historia ta była nauką i przestrogą dla przyszłości. Chciałbym także podziękować wszystkim, którzy przyczyniają się do pielęgnowania pamięci o ofiarach zbrodni wołyńskiej. Pamiętajmy, że historia, nawet ta najtrudniejsza, jest częścią nas i kształtuje naszą przyszłość. Niech dzisiejszy dzień będzie dla nas wszystkich refleksją nad tym, jak ważne jest budowanie świata opartego na pokoju, zrozumieniu i wzajemnym szacunku. – tymi słowami zwrócił się Starosta do zebranych.

Wydarzenie zgromadziło wielu mieszkańców Powiatu Jarosławskiego, przedstawicieli służb mundurowych, samorządów, osoby ze świata nauki i kultury.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.