PODIUM DLA CUKIERNICZKI z ZSSiB

  • Wydrukuj
  • Email
  • PODIUM DLA CUKIERNICZKI z ZSSiB. 2-4 marca w Krakowie odbył się XXIV Małopolski Konkurs Szkół Gastronomicznych.Organizatorem był Zespół Szkół Gastronomicznych nr 1 w Krakowie, a hasło, które miało być inspiracją dla uczestników brzmiało: #SmakEstetykaKreatywność. Uczniowie z 22 szkół z Polski i z zagranicy rywalizowali w czterech kategoriach: kucharz, kelner, barman i cukiernik. Konkurs składał się z dwóch etapów - pierwszy w formie online: uczestnicy przesłali zgłoszenia i dokumentację fotograficzną swojej pracy. Następnie komisja wyłoniła uczestników do części stacjonarnej . Celem konkursu było: - propagowanie różnorodności potraw i napojów, - dokonywanie oceny własnych umiejętności zawodowych, - doskonalenie umiejętności stosowania technologii informatycznych, - popularyzacja świadomego i odpowiedzialnego uczestnictwa w mediach społecznościowych, - pogłębianie zawodowych zainteresowań uczniów, - rozwijanie kreatywności, - wyrabianie poczucia estetyki i piękna, - integracja szkół o tym samym profilu kształcenia, - nawiązanie współpracy ze szkołami z zagranicy. Zespół Szkół Spożywczych i Biznesowych w Jarosławiu reprezentowali uczniowie w trzech kategoriach: kucharz, kelner i cukiernik. II miejsce w kategorii cukiernik zajęła Kinga Mazur z 3 klasy Szkoły Branżowej I Stopnia. Uczennica miała do wykonania dwie prace: petits fours (20 szt. o wadze 50-70g każda) oraz zadanie techniczne - keks biszkoptowy z bakaliami. Kinga swoje petits fours nazwała tajemniczo „Kompilacja smaków z akcentem różanym” i oczarowała komisję konkursową. Receptura na 20 szt. Petits Fours Margaryna 1 szt. Jaja 4 szt. Cukier puder 200g Mąka 250g Proszek do pieczenia 5g Skórka z cytryny 5g Pył różany 10g Marcepan 250g Marmolada różana 150g Woda różana 15ml Czekolada biała 110g Śmietanka 36% 50g Masło 200g Paczki róży – do dekoracji Złoty pył/ jadalne złoto – do dekoracji Sposób wykonania: Biszkopt: Mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia. Margarynę napowietrzyć z cukrem pudrem, dodać jaja, skórkę z cytryny, mąkę z proszkiem do pieczenia, pył różany, delikatnie wymieszać. Krem maślany: Masło napowietrzyć, dodać śmietankę oraz czekoladę roztopioną w kąpieli wodne. Ubijać do uzyskania białej barwy. Do przełożenia: Marcepan z dodatkiem pyłu, marmolada różana. Składanie: 1 biszkopt + marcepan + 2 biszkopt + krem maślany + 3 biszkopt + marmolada różana + 4 biszkopt Całość schłodzić, posmarować powierzchnię kremem maślanym, pokroić w kwadraty 3,5 x 3,5 cm, ponownie schłodzić. Udekorować pąkami róż i złotem. W kategorii kelner naszą szkołę reprezentowali uczniowie z 3 klasy Branżowej Szkoły I stopnia Olga Grabas i David Sycz. Przygotowali menu i nakrycie stołu pt. ,,Coś dla planety’’ Ich zadaniem było również serwowanie napojów i potraw różnymi metodami i technikami .W końcowej punktacji team z Jarosławia zajął 4 miejsce i wyróżnienie za doskonałą prezentację potraw ujętych w menu gdyż w ramach konkursu ekipa zobowiązana jest do uzasadnienia wyboru potraw i napojów oraz sposobu ich podania. W kategorii kucharz naszą szkołę reprezentował Adrian Kijanka, uczeń klasy 2 technik żywienia i usług gastronomicznych. Przygotował zakąskę zimną z mięsa króliczego inspirowaną kuchnią włoską i tradycyjną kuchnią staropolską: „Maślany comber z królika w pudrze migdałowo-różanym  na melonowym carpaccio z musem chrzanowym i sosem z pikantnej czekolady”  i ćwiczenie obowiązkowe – rozbiór tuszki królika na elementy. Wiedza, pasja i ciężka praca to gwarancja sukcesu! Wyróżnienie w kategorii kucharz dla Adriana jest najlepszym tego potwierdzeniem. Zawód cukiernik:szkołę reprezentowały dwie uczennice ze szkoły branżowej Kinga Mazur, z technikum Milena Liszka z pierwszej klasy Technik technologii żywności,  która wykonała ,,Malinową finezję’’ na wzór ciasteczka francuskiego. Biszkopt migdałowy, przełożony masą marcepanową oraz śmietankową i dżemem malinowym połączonym z imbirem. Jako ćwiczenie obowiązkowe - keks biszkoptowy z bakaliami. Uczennica dzielnie rywalizowała mając do pokonania 15 uczestników, zdobyła wyróżnienie i cenne nagrody. Brawo za odwagę i chęć zmierzenia się ze starszymi rówieśnikami. Uczniów do konkursu przygotowywały nauczycielki przedmiotów zawodowych ZSSiB : Małgorzata Hopko-Pajda, Wioleta Stoch, Anna Nowak, Wanda Mazurek-Lecyk zgodnie z myślą, że udział w konkursach jest okazją do poszerzenia swojej wiedzy, wymiany doświadczeń, zaprezentowania się oraz nawiązania nowych kontaktów. Informacja prasowa (tekst, zdj.) ZSSiB w Jarosławiu
  • Galeria

2-4 marca w Krakowie odbył się XXIV Małopolski Konkurs Szkół Gastronomicznych.Organizatorem był Zespół Szkół Gastronomicznych nr 1 w Krakowie, a hasło, które miało być inspiracją dla uczestników brzmiało: #SmakEstetykaKreatywność. Uczniowie z 22 szkół z Polski i z zagranicy rywalizowali w czterech kategoriach: kucharz, kelner, barman i cukiernik. Konkurs składał się z dwóch etapów - pierwszy w formie online: uczestnicy przesłali zgłoszenia i dokumentację fotograficzną swojej pracy. Następnie komisja wyłoniła uczestników do części stacjonarnej .

 Celem konkursu było:

- propagowanie różnorodności potraw i napojów,

- dokonywanie oceny własnych umiejętności zawodowych,

- doskonalenie umiejętności stosowania technologii informatycznych,

- popularyzacja świadomego i odpowiedzialnego uczestnictwa w mediach  

  społecznościowych,

- pogłębianie zawodowych zainteresowań uczniów,

- rozwijanie kreatywności,

- wyrabianie poczucia estetyki i piękna,

- integracja szkół o tym samym profilu kształcenia,

- nawiązanie współpracy ze szkołami z zagranicy.

Zespół Szkół Spożywczych i Biznesowych w Jarosławiu reprezentowali uczniowie w trzech kategoriach: kucharz, kelner i cukiernik.

II miejsce w kategorii cukiernik zajęła Kinga Mazur z 3 klasy Szkoły Branżowej I Stopnia. Uczennica miała do wykonania dwie prace: petits fours (20 szt. o wadze 50-70g każda) oraz zadanie techniczne - keks biszkoptowy z bakaliami. Kinga swoje petits fours nazwała tajemniczo „Kompilacja smaków z akcentem różanym” i oczarowała komisję konkursową.

Receptura na 20 szt. Petits Fours

Margaryna 1 szt.

Jaja 4 szt.

Cukier puder 200g

Mąka 250g

Proszek do pieczenia 5g

Skórka z cytryny 5g

Pył różany 10g

Marcepan 250g

Marmolada różana 150g

Woda różana 15ml

Czekolada biała 110g

Śmietanka 36% 50g

Masło 200g

Paczki róży – do dekoracji

Złoty pył/ jadalne złoto – do dekoracji

Sposób wykonania:

Biszkopt: Mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia. Margarynę napowietrzyć z cukrem pudrem, dodać jaja, skórkę z cytryny, mąkę z proszkiem do pieczenia, pył różany, delikatnie wymieszać.

Krem maślany: Masło napowietrzyć, dodać śmietankę oraz czekoladę roztopioną w kąpieli wodne. Ubijać do uzyskania białej barwy.

Do przełożenia: Marcepan z dodatkiem pyłu, marmolada różana.

Składanie: 1 biszkopt + marcepan + 2 biszkopt + krem maślany + 3 biszkopt + marmolada różana + 4 biszkopt

Całość schłodzić, posmarować powierzchnię kremem maślanym, pokroić w kwadraty 3,5 x 3,5 cm, ponownie schłodzić. Udekorować pąkami róż i złotem.

W kategorii kelner naszą szkołę reprezentowali uczniowie z 3 klasy Branżowej Szkoły I stopnia Olga Grabas i David Sycz. Przygotowali menu i nakrycie stołu pt. ,,Coś dla planety’’ Ich zadaniem było również serwowanie napojów i potraw różnymi metodami i technikami .W końcowej punktacji team z Jarosławia zajął 4 miejsce i wyróżnienie za doskonałą prezentację potraw ujętych w menu gdyż w ramach konkursu ekipa zobowiązana jest do uzasadnienia wyboru potraw i napojów oraz sposobu ich podania.

W kategorii kucharz naszą szkołę reprezentował Adrian Kijanka, uczeń klasy 2 technik żywienia i usług gastronomicznych. Przygotował zakąskę zimną z mięsa króliczego inspirowaną kuchnią włoską i tradycyjną kuchnią staropolską: „Maślany comber z królika w pudrze migdałowo-różanym  na melonowym carpaccio z musem chrzanowym i sosem z pikantnej czekolady”  i ćwiczenie obowiązkowe – rozbiór tuszki królika na elementy. Wiedza, pasja i ciężka praca to gwarancja sukcesu! Wyróżnienie w kategorii kucharz dla Adriana jest najlepszym tego potwierdzeniem.

Zawód cukiernik:szkołę reprezentowały dwie uczennice ze szkoły branżowej Kinga Mazur, z technikum Milena Liszka z pierwszej klasy Technik technologii żywności,  która wykonała ,,Malinową finezję’’ na wzór ciasteczka francuskiego. Biszkopt migdałowy, przełożony masą marcepanową oraz śmietankową i dżemem malinowym połączonym z imbirem. Jako ćwiczenie obowiązkowe - keks biszkoptowy z bakaliami. Uczennica dzielnie rywalizowała mając do pokonania 15 uczestników, zdobyła wyróżnienie i cenne nagrody. Brawo za odwagę i chęć zmierzenia się ze starszymi rówieśnikami.

Uczniów do konkursu przygotowywały nauczycielki przedmiotów zawodowych ZSSiB :

Małgorzata Hopko-Pajda, Wioleta Stoch, Anna Nowak, Wanda Mazurek-Lecyk zgodnie z myślą, że udział w konkursach jest okazją do poszerzenia swojej wiedzy, wymiany doświadczeń, zaprezentowania się oraz nawiązania nowych kontaktów.

 

Informacja prasowa (tekst, zdj.) ZSSiB w Jarosławiu