Kraków w ramach wymiany polsko-węgierskiej w ZSTiO

  • Wydrukuj
  • Email
  • Kraków w ramach wymiany polsko-węgierskiej w ZSTiO. W poniedziałek, 20 marca Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu rozpoczął wymianę uczniowską z Grekokatolickim Gimnazjum i Technikum im. Anny Szent na Węgrzech. Uczniowie z Węgier przyjechali późnym wieczorem i zostali zakwaterowani  w Hotelu Turkus w Jarosławiu. Następnego dnia, w Święto Wiosny, 15 uczniów z jarosławskiej szkoły wraz z węgierskimi kolegami wyjechało do Krakowa. Uczniowie wspierani przez czterech opiekunów: Damiana Koreckiego, Piotra Drabika, Varga Mariann i  Varga Boglárka zwiedzili Katedrę Wawelską, Sukiennice, Kościół Mariacki, Uniwersytet Jagielloński i inne najważniejsze dla tego miasta zabytkowe miejsca. Po obiedzie w „Barze pod Temidą” młodzież miała okazję do bliższego poznania się i omówienia tematu związanego z historią polsko-węgierską, który to będą opracowywać wspólnie i prezentować w Budapeszcie w czerwcu. Po zakwaterowaniu w Hotelu B&B Centrum Kraków uczniowie spędzili wspólnie wolny czas. 22 marca wczesnym rankiem młodzież wraz z opiekunami wyjechała do Wieliczki by zwiedzić tamtejsza kopalnię soli, następnie Zamek Dębno. Tam podziwiała niepowtarzalne komnaty urządzone w stylach różnych epok, widoczne np.: w Sali Rycerskiej, Kaplicy, Komnatach Barokowej i Rokokowej, Koncertowej oraz Sieni Myśliwskiej. Stała ekspozycja Muzeum – zamek w Dębnie posiada również kilka pomieszczeń o walorach dydaktycznych, mieszczą one wystawę informującą o dziejach obiektu i wsi Dębno, prezentują m. in. materiały archeologiczne. Projekt wymiany skupia się na  odkrywaniu wspólnej historii i kultury polsko- węgierskiej. W obecnej rozdartej wojną sytuacji ważne jest aby młodzi ludzie poznawali ludzi wokół siebie poprzez osobiste kontakty aby poznali kulturę polską i węgierska oraz niezwyciężone pragnienie wolności obu narodów. W projekcie biorą udział uczniowie klasy 1TP, 3TI oraz 3TG ; Koordynatorem po stronie węgierskiej jest Judit Marcsinák, natomiast w Polsce projekt koordynuje Agata Maciałek- Budyńczuk przy wsparciu całej Komisji Językowej. Część pierwsza wymiany dobiegła końca, kolejna w Budapeszcie. Informacja prasowa (tekst, zdj.) ZSTiO w Jarosławiu
  • Galeria

W poniedziałek, 20 marca Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu rozpoczął wymianę uczniowską z Grekokatolickim Gimnazjum i Technikum im. Anny Szent na Węgrzech. Uczniowie z Węgier przyjechali późnym wieczorem i zostali zakwaterowani  w Hotelu Turkus w Jarosławiu. Następnego dnia, w Święto Wiosny, 15 uczniów z jarosławskiej szkoły wraz z węgierskimi kolegami wyjechało do Krakowa. Uczniowie wspierani przez czterech opiekunów: Damiana Koreckiego, Piotra Drabika, Varga Mariann i  Varga Boglárka zwiedzili Katedrę Wawelską, Sukiennice, Kościół Mariacki, Uniwersytet Jagielloński i inne najważniejsze dla tego miasta zabytkowe miejsca.

Po obiedzie w „Barze pod Temidą” młodzież miała okazję do bliższego poznania się i omówienia tematu związanego z historią polsko-węgierską, który to będą opracowywać wspólnie i prezentować w Budapeszcie w czerwcu. Po zakwaterowaniu w Hotelu B&B Centrum Kraków uczniowie spędzili wspólnie wolny czas. 22 marca wczesnym rankiem młodzież wraz z opiekunami wyjechała do Wieliczki by zwiedzić tamtejsza kopalnię soli, następnie Zamek Dębno. Tam podziwiała niepowtarzalne komnaty urządzone w stylach różnych epok, widoczne np.: w Sali Rycerskiej, Kaplicy, Komnatach Barokowej i Rokokowej, Koncertowej oraz Sieni Myśliwskiej. Stała ekspozycja Muzeum – zamek w Dębnie posiada również kilka pomieszczeń o walorach dydaktycznych, mieszczą one wystawę informującą o dziejach obiektu i wsi Dębno, prezentują m. in. materiały archeologiczne.

Projekt wymiany skupia się na  odkrywaniu wspólnej historii i kultury polsko- węgierskiej. W obecnej rozdartej wojną sytuacji ważne jest aby młodzi ludzie poznawali ludzi wokół siebie poprzez osobiste kontakty aby poznali kulturę polską i węgierska oraz niezwyciężone pragnienie wolności obu narodów.

W projekcie biorą udział uczniowie klasy 1TP, 3TI oraz 3TG ;

Koordynatorem po stronie węgierskiej jest Judit Marcsinák, natomiast w Polsce projekt koordynuje Agata Maciałek- Budyńczuk przy wsparciu całej Komisji Językowej.

Część pierwsza wymiany dobiegła końca, kolejna w Budapeszcie.

 

Informacja prasowa (tekst, zdj.) ZSTiO w Jarosławiu